Czyje jeziora, czyli szukanie strumyka lub dziury w całym

Czyje jeziora, czyli szukanie strumyka lub dziury w całym

NIENAWISZCZ. Nie ma wciąż rozstrzygnięcia, kto jest właścicielem jezior w Nienawiszczu. Gmina, której jeziora w Nienawiszczu przekazał niegdyś były wojewoda pilski, czy Gospodarstwo Krajowe Wody Polskie, jak podejrzewa szef powiatowej geodezji Wojciech Pawlik.

Spór toczy się już od lat przed wojewodą wielkopolskim, a dotyczy stwierdzenia, czy jeziora te są ciągiem wód płynących, jak domniemają urzędnicy powiatu (a wówczas jeziora należeć będą do skarbu państwa w zarządzie Gospodarstwo Państwowe Wody Polskie) albo są one wodami stojącymi, a wówczas należeć będą o gminy Rogoźno, która dba od lat o ich dobrostan.

Pewnym jest jedynie to, że jeziora nie należą do zasobów powiatu obornickiego, jak w różnych gremiach się podejrzewało, bowiem powiat nie prowadzi działalności rybackiej, ani żadnej związanej z wodami – jak zapewnia szef geodezji powiatowej Wojciech Pawlik. W jego opinii jeziora w Nienawiszczu są raczej wodami płynącymi, więc należą do państwa. Były gminne, ale wojewoda wielkopolski podważył w roku 2014 decyzję wojewody pilskiego i na wniosek związku wędkarskiego ją uchylił.

Eksperci od lat badają, czy jeziora są połączone ze sobą, czy nie są.

Nikt jednak nie zna spornych jezior tak dobrze jak Roman Szuberski. Burmistrz Rogoźna mówi o tym sporze: bzdury, jeziora należą do gminy i nic tego nie zmieni. Złożył w tej sprawie też odpowiedni protest i ma zamiar bronić jezior jak nie przymierzając niepodległości.

Czas sobie płynie, eksperci różnej maści szukają połączeń jezior, a kumkające w szuwarach żaby pękają ze śmiechu.

Cała ta sprawa dowodzi lichości i przypadkowości niektórych władz, które od wielu lat nie potrafią stwierdzić, czy jeziora łączy jakiś strumyczek czy też ich nie łączy.

Służbom wojewody zejdzie na tych poszukiwaniach pewnie jeszcze z kilkanaście lat. W tym czasie Roman Szuberski świeci przykładem, jak dbać o dobrostan jezior.

Burmistrz czyści, zarybia, dotlenia, a jego służby jak i zatrudnieni przezeń fachowcy monitorują stan ich wód. Wody są coraz czystsze, ryb pływa w nich coraz więcej, a ci od wojewody szukają strumyczków i dywagują.

Mieszkańcy Nienawiszcza twierdzą, że powiat chce odebrać gminie jezioro Nienawiskie Wielkie i Małe. Powiat twierdzi, że jeziora to nie ich domena, wojewoda szuka i szuka. Nasz redakcyjny ekspert twierdzi, że nie ma się z czego śmiać, bo urzędnicy wiedzą co robią, a ich problem polega na tym, że muszą ciągle dowodzić, że są jednak do czegoś potrzebni.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.