Czuć było olimpijskiego ducha

Czuć było olimpijskiego ducha

PARKOWO. Szkoła Podstawowa w Parkowie i działający w niej Klub Olimpijczyka zorganizowały Święto Olimpijskie. Gościem specjalnym olimpijskiego święta była tym razem mistrzyni olimpijska w dwójce podwójnej, srebrna medalistka MŚ w dwójce podwójnej w 2014 w Amsterdamie, brązowa medalistka MŚ w czwórce podwójnej w 2013 w Chungju, siedmiokrotna medalistka ME (w tym dwa razy złota), mistrzyni świata juniorów Natalia Madaj-Smolińska.

Uroczystości rozpoczęła nieśmiertelna piosenka z Barcelony „Amigos para siempre” (Przyjaciele na zawsze). Tym razem jednak melodia szybko przycichła, a na scenę wbiegły dzieci z klasy III z napisem STOP WOJNIE, a uczniowie klasy IV b przypomnieli słowa piosenki Budki Suflera „Na czas igrzysk broń odłożona”. Tła obrazu – na jednym z banerów obok płonącego znicza i gołębi z liśćmi laurowymi w dziobach, dopełniał fragment „Ody do Sportu” barona Pierre de Coubertina „O Sporcie! Ty jesteś Pokój! Ty ustanawiasz przyjacielskie związki między ludami, zbliżając je sobie we wspólnym kulcie siły ujarzmionej, rzeczniczki ładu, zwyciężczyni siebie.”

W ten sposób organizatorzy nawiązali do pięknej, starożytnej tradycji ekecheiri, czyli pokoju bożego, tak ważnego zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Po piosence „Amigos para siempre” scenę zdominowały najmłodsze dzieci w piosence „Sportowe marzenia”. Zuzi i Amelce towarzyszyły na scenie bawiące się ich koleżanki. Trudno wyobrazić sobie święto sportowe w Parkowie bez tradycyjnych elementów olimpijskich, flagi olimpijskiej i znicza. Wniesieniu flagi olimpijskiej przez Kasię, Hanię, Dominikę, Nikolę i Wiktorię (niestety to już ich ostatni raz, bo żegnają się ze szkołą) towarzyszył hymn olimpijski z Lillehammer w wykonaniu Sissel Kyrkjebø. Kiedy flaga zawisła już na parawanach, rozległy się słowa piosenki z ZIO w Calgary „Can`t you feel it” (Czy to czujesz). Przy jej dźwiękach znicz zapalił gość Natalia Madaj-Smolińska. Zapaloną pochodnię przyniósł Hubert, uczeń VII klasy. Jak powiedziała później podczas spotkania pani Natalia, miała okazję dwa razy uczestniczyć w igrzyskach, ale nigdy nie brała udziału w ceremonii otwarcia i tym bardziej dumna jest, że mogła po raz pierwszy zapalić znicz.
Część oficjalną zakończyła piosenka „Jeden moment olimpijski” w wykonaniu Magdy z klasy IV a. Następnie część uczestników po raz pierwszy, a część mogła sobie przypomnieć oglądając film na dużym ekranie, przed oczyma widzów stanęły cudowne chwile z finałowego biegu dwójek podwójnych z Rio de Janeiro, podczas którego gość szkoły – Natalia Madaj – wraz z Magdaleną Fularczyk, po porywającej walce z osadą brytyjską wywalczyły złote medale. Natalię Madaj krótko przedstawił opiekun Klubu Olimpijczyka Krzysztof Działo, autor tej relacji, który przyznał, że na opis wszystkich osiągnięć zabrakłoby czasu. Oficjalnie powitała gościa wicedyrektor Danuta Talar-Soloch. Pani Natalia opowiedziała o swojej karierze, a potem rozpoczęła się „konferencja prasowa”, podczas której uczniowie zasypali gościa dziesiątkami pytań dotyczących początków kariery, sukcesów na wodzie, treningów, po pytania o menu, pierwsze sukcesy w szkole, aż po chłopaka z lat szkolnych.

Prowadzący spotkania poprosił więc mistrzynię olimpijską i dyrektor Małgorzatę Cyranek o wręczenie: Nadin Khan, Krzysztofowi Mroczyńskiemu i Juliannie Kaźmierczak podziękowania od organizatorów za udział w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Co lubię? Sport lubię.” Potem pani Natalia stanęła przed zadaniem „równym finałowi olimpijskiemu”, czyli złożenia ponad dwustu autografów i pozowania do tyluż zdjęć ze spragnionymi kontaktu wielbicielami mistrzyni.

Trwało to prawie godzinę. W tym czasie uczniowie mogli wziąć udział w szeregu konkurencji sportowych przygotowanych przez nauczycieli WF-u: Magdalenę Walenciak, Miłosza Mumota i Krzysztofa Przybylskiego. Na zakończenie Dnia Olimpijskiego pani Natalia otrzymała podziękowanie a odjeżdżając stwierdziła, że do Parkowa zawsze chętnie będzie wracać, bo „…tu czuć ducha olimpijskiego”.

Nasza redakcja dziękuje Krzysztofowi Działo za relację, dzięki której udało się zapisać tegoroczny Dzień Olimpijskiego na wieki wieków.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.