Czternasta sołtys w gminie Oborniki

KISZEWO. W miniony piątek Dorota Schilke z Kiszewa została czternastą sołtys w gminie Oborniki, dołączając tym samym do areopagu władzy obornickiej rzeczpospolitej babskiej. 

Nim do tego jednak doszło, cała wieś uczestniczyła w szeptanej kampanii wyborczej. Trzeba wiedzieć, że Kiszewo jest od lat podzielone na dwie grupy, z czego liczniejsza z nich związana jest z miejscową OSP. Nic więc dziwnego, że na wypełnionej po brzegi sali czuć było ogromne napięcie.

Nawet najstarsi mieszkańcy Kiszewa nie pamiętali, by na zebranie przybyły aż 132 osoby. 

Prowadzący spotkanie wiceburmistrz Henryk Łukaszewski zaczął od podziękowania mieszkańcom za zaangażowanie, a odchodzącemu sołtysowi za wieloletnią pracę na rzecz kiszewskiej społeczności. Do podziękowań przyłączył się także radny Kazimierz Adamek oraz dyrektor miejscowej szkoły Zofia Kotecka. 

Sołtysa Ryszarda Niemca nie było, w związku z chorobą, na sali. Okolicznościowy adres od burmistrz Anny Rydzewskiej oraz kwiaty i drobny upominek odebrał w jego imieniu syn. Zastępujący sołtysa Piotr Bukowski odczytał sprawozdanie z wykonania budżetu, a potem zaczęły się już wybory. 

Kandydatów było dwóch. Dorota Schilke, żona szefa lokalnej OSP, związana z grupą Kazimierza Adamka oraz Stanisław Małyszek, małżonek radnej Renaty Małyszek, desygnowany przez mieszkańców wyraźnie odcinających się od grupy Adamka. 

Aby każdy mógł usłyszeć program obu kandydatów, burmistrz poprosił ich o krótkie wystąpienia. Pierwszą była pani Dorota. Nie kryła zdenerwowania występem publicznym i zaczynając od potrzeby  budowy stojaków do rowerów, pokrótce wspomniała o najważniejszych, jej zdaniem, potrzebach Kiszewa. Była przy tym rzeczowa, wskazując konkrety, a koncentrowała się głównie na potrzebach dzieci i młodzieży. Chce się w swych przyszłych działaniach oprzeć na zapleczu OSP. – Ludzie mnie znają i wiedzą na co mnie stać – powiedziała na koniec swego przedwyborczego wystąpienia. 

Pan Stanisław był bardziej lakoniczny. Zaczął od zapewnienia  – mam zamiar robić to samo, co moja poprzedniczka. Dodał, że chce unowocześnić wieś, a przede wszystkim liczy na współpracę kiszewian z sołtysem oraz wspólne działanie ponad podziałami i polityką. 

Ukonstytuowana wcześniej komisja skrutacyjna przygotowała kartki do głosowania i rozpoczęły się wybory. Po policzeniu głosów nie było wątpliwości, że wygrała je, z niemal podwójną przewagą głosów poparcia, Dorota Schilke. 

Przyglądając się z boku nowej sołtys trzeba przyznać, że jest ona osobą otwartą, konkretną i energiczną. Pani Dorota ma doświadczenie zdobyte w radzie sołeckiej i doskonale zna potrzeby swojej wsi. Ma też silne zaplecze w lokalnej OSP, co jest wartością niebagatelną, bo jest to licząca się grupa społeczna, mogąca wiele zdziałać. Liczy na ogólne pojednanie, na dowód czego zaczęła od serdecznego uścisku i ucałowania swego konkurenta. To dobrze wróży na przyszłość wsi Kiszewo. Może nawet uda się jej mieszkańcom zasypać rowy podziałów, co byłoby znacznie większym sukcesem niż nowe stojaki do rowerów. 

Nasze domniemania nie są bezpodstawne bo warto zauważyć, że we wsiach, gdzie sołtysów zastąpiły panie, zaczęło dziać się dobrze.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.