Czas na CIS, czas na starą halę

RYCZYWÓŁ. Władze gminy widzą, choćby wzorem Rogoźna, zasadność utworzenia w Ryczywole Centrum Integracji Społecznej (CIS). Jak wyliczył wójt Henryk Szrama, z jednej strony w gminie jest wiele terenów zielonych do zaopiekowania, a z drugiej strony wiele osób, które mogłaby się zielenią zajmować. Siedzibą CIS byłby stary budynek hali sportowej, który znalazłby w ten sposób wreszcie zastosowanie. Część pomieszczeń uzyskaliby seniorzy, reszta trafiłaby na potrzeby CIS. Wojewoda może dołożyć do remontu, gmina dołożyłaby się do remontu dachu, bo od tego trzeba zacząć.
W wersji poprzedniej CIS i seniorzy mieli znaleźć swoje miejsce w budynku białej szkoły, ale ten dostało Przedsiębiorstwo Komunalne, a do tego budynek wymaga więcej niż milionowego remontu.
Łukasz Krzyśko nie wie jeszcze, jakie winno być wyposażenie Centrum. Uważa, że czas na to najedzie później. CIS dostanie 100 tys. na rozruch, a potem będzie na siebie zarabiał. Zwolni się opiekunów świetlic, a to da oszczędności i stworzy miejsca pracy dla CIS. Mogą też sprzątać drogi gminne, a może i powiatowe. Radny Roman Trzęsimiech ma obawy, że: Centrum może okazać się skarbonką bez dna. Łukasz Krzyśko patrzy na to znacznie bardziej optymistycznie. CIS może wyremontować białą szkołę, a potem przeniesie się tam opiekę społeczną.
Trudno nie podzielić optymizmu przewodniczącego rady. Będą koszty, będą zyski, ale będzie też wartość dodana, jaką jest integracja i uspołecznienie osób żyjących dziś na uboczu głównego nurtu życia. Trzeba pamiętać też o starej hali, którą żal burzyć, a działać w niej bez remontu nie można.
Jeżeli nawet na początku CIS nie zarobi, to i tak gmina odnotuje zyski. Koszt adaptacji starej hali sportowej sięgnie 300 tysięcy. Sama konstrukcja hali jest stabilna, fundamenty są mocne i jedynie dach nie wytrzymał próby czasu i musi być nowy. W części sportowej hali mogą powstać magazyny i zaplecze techniczne.
Do CIS uczestnicy, bo tak nazywa się tam pracowników, dochodzą do pracy sami, mogą liczyć na odzież ochronną, szkolenie, opiekę i posiłek. Pracują sześć godzin dziennie, do ich wynagrodzenia dokłada się państwo, a ich działanie winno wypracować zysk. Czy CIS będzie na plusie czy nie będzie miał zysku, ma ruszyć od 1 czerwca tego roku i to jest dobra wiadomość.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Mobilny Masażysta
Relaks w Twoim Domu!
Oferujemy
masaże relaksacyjne,
lecznicze i sportowe,
dostosowane do Twoich potrzeb.
Zarezerwuj już dziś! 726 701 690
www.mobilnymasazoborniki.pl

KANCELARIA ADWOKACKA
Adwokat Cezary Pachurka
„Twoje zaufanie. Nasze zaangażowanie”
Profesjonalna obsługa prawna dla przedsiębiorców
i podmiotów prywatnych.
Telefon: 664 734 437, e-mail adwokat@pachurka.pl
Strona internetowa: www.pachurka.pl


Przyjmę do 
naszego zespołu 
technika farmacji
tel. 886-192-305

TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
-PELLET DRZEWNY WYSOKOKALORYCZNY – EKOLOGICZNY
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.