Cmentarz w lesie rożnowickim – rząd wsparł renowację grobów

Cmentarz w lesie rożnowickim – rząd wsparł renowację grobów

ROŻNOWICE. Do Rożnowic przybył wojewoda Michał Zieliński, aby wesprzeć renowację cmentarza ofiar niemieckiego ludobójstwa kwotą 20 tysięcy złotych. Chodzi o cmentarz w lesie rożnowickim (jak chce IPN) lub rożnowskim (jak się lokalnie przyjęła nazwa miejsca kaźni).

Teren ten był przez długie lata otoczony opieką proboszcza parafii rożnowicko-łukowskiej, Jana Stefana i grupy wolontariuszy.

Należał do państwa, a konkretnie Lasów Państwowych. Trzy lata temu, na wniosek burmistrza Tomasza Szramy, został przekazany przez wojewodę pod opiekę gminy Oborniki

Teren cmentarza był nadszarpnięty zębem czasu. To jednak już przeszłość. Krzysztof Nowacki, przy współpracy z IPN, zredagował znajdujący się na nowych tablicach tekst, z ilustracjami Jarosława Kałużyńskiego. Ponure cmentarzysko, dzięki wysiłkowi wolontariuszy, zostało w miarę ich możliwości odnowione.

W ubiegłym roku wojewoda przekazał na prace renowacyjne kwotę 30 tysięcy. W ubiegły wtorek przywiózł do Obornik kolejną transzę rządowej pomocy, tym razem w kwocie 60 tysięcy złotych.

Wojewoda ma wśród swych obowiązków finansowe wspieranie miejsc pochówku ofiar wojen i powstań. W tym roku miał do podziału dwa miliony. Z tego Oborniki otrzymały właśnie 60 tysięcy.

Burmistrz ma zamiar wykorzystać te środki na prace związane z miejscem pamięci w Rożnowicach. Myśli również o nowej kapliczce, gdyż stara ma już najlepszy swój okres dawno za sobą.

Planowane są też prace przy grobie powstańczym na cmentarzu parafialnym w Obornikach oraz renowacja grobu nieznanego żołnierza Wojska Polskiego, gdzie ma zostać wymieniony stary, lastrykowy i mocno już zużyty nagrobek na nowy, granitowy.

Wojewoda Zieliński podziękował Tomaszowi Szramie za dbałość i czas poświęcony miejscom pamięci, które w gminie Oborniki są zadbane i pielęgnowane.

Podziękowania usłyszał też zaproszony na podpisanie umowy proboszcz parafii, na terenie której znajdują się Rożnowice, ks. Przemysław Prętki, kontynuator dzieła swojego poprzednika, ks. Stefana.

Burmistrz podziękował wojewodzie za wsparcie a proboszcz samorządowcom za staranie o zachowanie pamięci o pomordowanych.

W tej miłej atmosferze obaj złożyli podpisy pod umową, która zabezpieczy rządowe środki na to, co konieczne, by faktycznie pamiętano o ofiarach niemieckiego ludobójstwa z czasów II wojny światowej.


Okładka najnowszego numeru Gazety ObornickiejBIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległościUSŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.