Chorwaccy dudziarze w Połajewie

POŁAJEWO. W niedzielny wieczór zakończyły się XIV Międzynarodowe Spotkania Kolędników w Połajewie. W ramach imprezy w ciągu trzech dni w Wielkopolsce, w tym szczególnie w gminie Połajewo koncertowało blisko 100 muzyków z różnych krajów. 

W tym roku Połajewo gościło kapele dudziarskie z Chorwacji, różnych stron Słowacji, spod Żywca, Szymanowa, Dąbrówki Wielkopolskiej, Stęszewa, Gołębina Starego. Nie mogło się obyć i tym razem bez połajewskich dudziarzy, którzy od ponad 10 lat uświetniają swoimi występami najważniejsze uroczystości gminy i powiatu. Projekt współorganizowany jest od kilku lat przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu. Dzięki wsparciu Marszałka możliwe jest sfinansowanie przejazdu i koncertu gwiazd festiwalu. Niemniej istotny jest udział władz gminy Połajewo, starostwa powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, Banku Spółdzielczego w Czarnkowie, Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu czy miejscowych restauracji, które stają się miejscem sobotnich dudziarskich biesiad, nierzadko do białego rana. 
Imprezę do początku koordynuje Gminny Ośrodek Kultury w Połajewie Partnerem spotkań jest Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu i parafia pw. św. Michała Archanioła w Połajewie. 
Ważne jest też wsparcie osób prywatnych, na których zaproszenie rok rocznie do Połajewa przyjeżdża grupa gajdoszy Lubomira Tatarki ze Slovenskiej Lupcy. W piątkowy wieczór 17 stycznia pierwsze dźwięki chorwackich i słowackich dud wybrzmiały w kościele parafialnym w Chludowie. 
Zaproszenie Zespołu Pieśni i Tańca Chludowianie do wspólnego występu przyjęła również kapela Koźlary ze Stęszewa.  W sobotnie popołudnie muzyków można było posłuchać na żywo w MIM na Starym Rynku w Poznaniu oraz w kościołach parafialnych w Wieleniu i Rosku. Wieczorem odbyła się biesiada  ph. Z dudami w Świat w połajewskiej Gorzelni 505. Wcześniej dudziarze zagrali podczas wieczornych Mszy św. w Połajewie, Krosinie i Boruszynie. 
Tego wieczoru biesiadowanie przeniosło się do restauracji Silvano, gdzie niektórych uczestników muzycznej integracji zastał świt. W niedzielę 19 stycznia, przed kulminacyjnym momentem Spotkań, czyli Mszą Św. Pasterską odprawiono msze w Młynkowie, Tarnówku i Połajewie z udziałem poszczególnych kapel. Uroczystej sumie w Połajewie o godz. 10.30 przewodził ks. biskup Grzegorz Balcerek, a wśród gości obecni byli, m.in. Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, czy wiceprzewodniczący sejmiku Jerzy Kado. 
Przed mszą pod pomnikiem arcybiskupa Walentego Dymka dokonano złożenia kwiatów i zapalono pamiątkowy znicz. We wspomnienie powstańców wielkopolskich w 95. rocznicę obchodów powstania na Ziemi Połajewskiej włączyła się połajewska gromada zuchowa z opiekunami. Po Eucharystii kapele jeszcze kolędowały w kościele, a następnie wszyscy w korowodzie przeszli do Gminnego Ośrodka Kultury w Połajewie. 
W trwającym od godz. 14.00 koncercie finałowym zaprezentowały się raz jeszcze wszystkie kapele dudziarzy, zachwycając pasją, muzykalnością i pięknym regionalnym ubiorem. Szczególnie zapadły w pamięci prezentacje sędziwych braci Byrtków spod Żywca, pasja i muzykalność młodziutkich muzyków z Kapeli Gajdoszy Taľagovci z Oravskiej Polhory, życzenia noworoczne w wykonaniu wiekowej gaździny, która pogodą ducha i energią mogłaby obdarować kilku młodych ludzi i oczywiście energetyczny występ zespołu Hrvatski gajdaški orkestar z Zagrzebia pod kierunkiem Stjepana Večkovića. 
Owacje zebrała prezentacja folkloru i instrumentów pasterskich w wykonaniu zaprzyjaźnionych od pięciu lat z mieszkańcami Połajewa gajdoszy Lubo Tatarki.   
Oprócz gości na scenie GOK-u zaistniała silna reprezentacja miejscowych artystów: dzieci przedszkolne, chór im. św. Cecylii pod dyrekcją Marka Frąckowiaka, zwycięska grupa kolędników misyjnych z Połajewa pod kierunkiem Anny Smogur, Schola Młodzieżowa ZPO Nasz Dom Gębice oraz orkiestra dęta. Dokonano rozstrzygnięcia konkursów świątecznych organizowanych w partnerstwie ze szkołami i przedszkolami z terenu gminy Połajewo. 
Korowód prowadziły nagrodzone najwyższymi notami w konkursie gwiazd betlejemskich dzieła rodziny Pankowskich z Boruszyna i Stefaniaków z Połajewa. Kolejne Spotkania dudziarskie w naszym regionie przeszły do historii, a organizatorzy już myślą o przyszłorocznej jubileuszowej edycji tego unikatowego festiwalu.  
 

Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Asystent Projektanta branży drogowej
Zakres obowiązków:

– Wykonywanie prac projektowych w części opisowej i rysunkowej zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasadami wiedzy inżynieryjnej oraz wskazaniami projektanta.
– Opracowywanie projektów dróg, ulic, parkingów, obiektów logistycznych, przemysłowych.
– Opracowywanie projektów organizacji ruchu.
– Wykonywanie pomiarów i inwentaryzacji w terenie.
Wymagania:
– Ukończony min. 3-ci rok studiów na kierunku inżynierii lądowej lub pokrewnym.
– Znajomość oprogramowania CAD, Microsoft Office
– Umiejętność pracy w zespole.
– Rzetelność, samodzielność, odpowiedzialność.
– Dobra organizacja pracy.
Osoby zainteresowane proszę o kontakt:
MKP Pracownia Drogowa Marek Pancerz
tel. +48 696 24 74 74 e-mail: marek.pancerz@mkp-pracownia.com

TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.