Choroba hazardowa dotyka coraz mocniej także oborniczan

POWIAT OBORNICKI. Hazard to potwór pożerający swoje ofiary, źródło krótkiej radości oraz przede wszystkim doskonały interes. Swego czasu pisaliśmy o wygranych rzędu 10 tysięcy w klubie Szwejk przy ulicy Obrzyckiej. Po naszym artykule do tamtejszych automatów zaczęły ustawiać się kolejki.

Pierwsze legalne kasyno gry na automatach losowych o małych wygranych w Obornikach, powstawało przy niechęci radnych i z dużymi oporami. Ostateczna zgoda na salon przy Armii Poznań przerwała tamę. Automaty pojawiły się wszędzie. Są w lokalach i w przedsionkach do restauracji. Na obornickim Rynku i w miejscach tak cichych, że mało kto wie, że w ogóle istnieją. Niemal na każdej wiosce. Można tam wygrać, choć najczęściej się przegrywa.

Wygranymi są zawsze właściciele automatów. Wg wyliczeń urzędów skarbowych, roczny oficjalny obrót przemysłu hazardowego sięga w Polsce 4 miliardów złotych. Na Ziemi Obornickiej jest to przynajmniej około 2-3 mln zł miesięcznego obrotu z automatów i punktów bukmacherskich. Tyle pieniędzy "inwestują" mieszkańcy powiatu w gry hazardowe, najczęściej uszczuplając budżet rodziny.

Jak nam się zwierzył jeden z dzierżawców automatów, można z każdego "wyciągnąć" na czysto nawet do 30 tysięcy złotych miesięcznie. 

O ile gry zarejestrowane są wyliczalne, nie jest znana suma pieniędzy obracanych nielegalnie, Wg ruchów społecznych zajmujących się hazardem, może to być nawet 50% oficjalnego obrotu. Warto wiedzieć, że część maszyn stawiana jest nielegalnie, a odwagi dodają nader rzadkie kontrole urzędów skarbowych. 

Nie ma niestety żadnych oficjalnych wykazów na temat osób uzależnionych od hazardu. Nie prowadzi się statystyk, lecz na podstawie danych z pomocy społecznej, organizacji zajmujących się pomocą oraz praktyki psychologów, mowa jest już o kilkudziesięciu osobach z terenu Ziemi Obornickiej, które przez uzależnienie utraciły cały majątek i zapewne rodzinę.

Znamy przypadki młodych osób, które wróciły z pracy zagranicą i w jeden wieczór przegrywały, bez żalu, kilka tysięcy złotych. Znamy też mieszkańca Rożnowa, który zaraz po wypłacie przegrywa ją w całości na automatach i resztę miesiąca spędza w nędzy.  

Teraz plaga hazardu dotknęła też polityków, to jednak zupełnie osobne zjawisko, do którego odnosimy się w innym miejscu.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.