Ceny wody i ścieków zależą od cen prądu w Obornikach

Ceny wody i ścieków zależą od cen prądu w Obornikach

OBORNIKI. Aby woda płynęła z kranów w całej gminie i była zdatna do picia oraz aby ścieki płynęły do oczyszczalni, skąd wypłyną już czyste, potrzebne są trzy rzeczy: prąd, prąd i raz jeszcze prąd. Ceny wody i ścieków zależą przede wszystkim od cen prądu.

Gdy Tomasz Augustyn był jeszcze prezesem PWIK, wyjaśniał że grupa zakupowa podpisze z ENEĄ zakup energii.

Byłoby to jednak małą fikcją, gdyż cena w zaproponowanej przez nią wysokości 2390 za kW/h się na szczęście nie utrzyma, jeżeli rząd faktycznie dopłaci do prądu.

W takim bowiem przypadku, spółka zapłaci za energię elektryczną 785 złotych plus 5 zł za coś tam, jedynie nie wiadomo co będzie z VAT-em.

PWiK z niższym rachunkiem za energię zapłaci 1,8 mln złotych, ale złożyła w lepszych czasach na taki właśnie przypadek na lokacie bankowej mały zasób pieniędzy, więc radę sobie da. Tym bardziej, że każdy „występ” Glapińskiego powoduje wzrost odsetek i tak narosło jej już dodatkowe kilkaset tysięcy.

Gdyby jednak rząd nie dopłacił do prądu i trzeba by zań płacić 2390 za kW/h, to spółka musiałaby niebawem ogłosić upadłość.

Spółka nie może dla rekompensaty za drogą energię podnieść cen za wodę i ścieki, choć są coraz kosztowniejsze. Choć do Wód Polskich wpłynęło już kilkaset wniosków o podwyżkę na wodę i ścieki, te nie wyrażają na nie zgody.

Woda może kosztować ponad 1 złoty za mer kwadratowy. Za ścieki ponad 4 zł więcej z VAT. Byłoby to miesięcznie po o ok 40 złotych więcej na średnią rodzinę.

Jednak w tej kwestii nie ma jeszcze żadnej decyzji, więc trzeba czekać.

Spółka, zapewniał prezes, działa w tym kierunku, aby ceny obniżać. Planuje rozwój fotowoltaiki. Na terenie pływalni znajdzie się instalacja o mocy 40 kWh i dwie instalacje o mocy 50 kWh służące do uzdatniania wody.

Augustyn początkowo planował większe fermy fotowoltaiczne, ale ostatecznie zdecydował się na mniejsze instalacje, bo koszty dodatkowe przy dużej instalacji są aż o 50% wyższe.

Zarząd spółki na razie nie chce brać w tych niepewnych czasach kredytów. Pływalnia i stacja uzdatniania wody będą mieć własny prąd z paneli słonecznych.

Taki zestaw powinien był trafić do Obornik już w pierwszej dekadzie grudnia. W grudniu z małej elektrowni także może popłynąć prąd, bo jeśli będą opady, to podniosą śluzę, spiętrzą wodę i elektrownia ruszy.

Tak więc widać, jak cena wody i ścieków jest silnie związana z ceną prądu.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.