Cena śmieci i brak wkładu własnego przeszkodą w rozwoju Połajewa

Cena śmieci i brak wkładu własnego przeszkodą w rozwoju Połajewa

GMINA POŁAJEWO. Temat wysokich kosztów wywozu śmieci w gminie Połajewo nie cichnie. Z wyższą ceną pogodził się także opozycyjny radny Krzysztof Garstecki, który przyznał wójtowi podczas ostatniej sesji rady gminy, gdy ten wyjaśniał przyczyny podwyżki: Zgadzam się z panem we wszystkim w 100%. Jednak gdyby gmina zadbała o wywóz śmieci, to byłoby lepiej.

Radny powiedział co powiedział, ale ani słowa o tym jak „lepiej można zadbać”.

Gmina do wywozu śmieci dołożyć nie może. Sama problemu tez nie rozwiąże, bo nie ma na to dość środków.

Na zadania zlecone przez rząd owszem środki dostaje w wystarczającej wysokości. Nie jak w oświacie, o której decyduje rząd a płacić musi gmina, co zdaniem wójta: Jest krzywdzące i niebezpieczne.

W kwestii śmieci przyznał, że Podwyżka za wywóz śmieci była drastyczna, ale konieczna wobec półmilionowego deficytu.

Stanisław Pochyluk wyliczył też: Dochody własne stawiają niestety naszą gminę na samym końcu gmin. Istotą jest tam gdzie tylko możliwe, unikać kosztów wykonując zadania bez zbędnych kosztów administracji i pośrednictwa. Jeżeli nie mamy środków na udział własny, to o wszelkich dopłatach i środkach zewnętrznych możemy jedynie posłuchać.

Tu warto dodać, że zadłużenie gminy wzrosło do kwoty 5, 59 mln złotych. Z tej też przyczyny, takie zadania jak budowa ścieżki pieszo-rowerowej w kierunku na Połajewko, czy modernizację sali sportowej trzeba było przesunąć.

Zdaniem wójta, warto jednak pożyczać pieniądze aby się mimo wszystko rozwijać.

Gmina posiada w dyspozycji ponad 50 milionowy majątek, więc ma też możliwości pożyczania.

Podobne artykuły