Burmistrz Szrama po raz trzeci uzyskał absolutorium

OBORNIKI. W minionym tygodniu odbyła się sesja rady miejskiej, podczas której radni rozliczali burmistrza z wykonania przez niego ubiegłorocznego budżetu. Opracowanie budżetu najpierw zbadała komisja rewizyjna a konkluzją jej analizy było nazwanie go – „idealnym”. 

Skarbnik gminy Joanna Gzyl wyliczyła: dochody zaplanowane w budżecie gminy na 2013 rok zostały wykonane w wysokości 103 790 250,61 złotych, natomiast wydatki budżetowe zostały wykonane w wysokości 104 890 336,81 złotych. Pomiędzy dochodami a wydatkami powstał deficyt w kwocie 1,1 miliona, pokryty z kredytów i pożyczek. Łącznie Oborniki mają ponad 30 mln długu. – Jest to jednak kwota malejąca, o ponad milion mniejsza niż rok temu – pocieszyła skarbnik Gzyl. Poformowała też, na co wydano ponad 100 milionów. 90 mln przeznaczono na wydatki bieżące i to bardzo wysoka kwota, w lwiej części przeznaczona na oświatę. Znaczna część pieniędzy trafiła na sport i kulturę. Istotne kwoty przeznaczono na komunikację i wsparcie socjalne. Poręczenie dla PWiK na rozbudowę pływalni także miało wpływ na wysokość wydatków.
Gmina dofinansowała program usuwania azbestu, oczyszczalnie przydomowe i solarne grzejniki wody oraz wsparła gminne OSP i kluby sportowe. Ponad milion złotych przypadł w udziale jednostkom realizującym działania publiczne. Radni opozycji zarzucili burmistrzowi nadmierne wydatki na utrzymanie gminy, a tym samym zbyt małe środki na inwestycje.
Kierujący wydziałem inwestycyjnym Przemysław Mączyński wyliczył: w minionym roku powstały kolejne drogi oraz chodniki, w Obornikach na ulicach Topolowej, Jaworowej, Jesionowej, Leszczynowej, Klonowej i Olchowej, łącznik Krótkiej i Średniej oraz na terenie gminy w Bogdanowie, Nieczajnie, Ocieszynie, Maniewie, Objezierzu, Popówku, Kowanowie, Kowanówku, Gołaszynie. Wybudowaliśmy parkingi przy ulicach Ogrodowej, Kopernika, Droga Leśna i przy Obrzyckiej. Rozbudowano i wykonano oświetlenie drogowe w Pacholewie, Słonawach, Kowanówku oraz w Obornikach przy ulicach: M. Skłodowskiej-Curie, M. Dąbrowskiej, M. Rodziewiczówny, M. Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Z. Nałkowskiej, Obrzyckiej.
Nowe wiaty przystankowe ustawiono w miejscowościach: Oborniki, Gołębowo, Objezierze, Dąbrówka Leśna, Chrustowo. Zakończono modernizację mostu na „młynówce”, wykonano roboty uzupełniające na terenie Łazienek. Wybudowano podjazd oraz przebudowano pomieszczenia w przychodni w Objezierzu. Wykonano rewaloryzację budynku przy ulicy Lipowej. Zmodernizowano budynki przy ulicy Średniej i Drodze Leśnej.
Za kwotę 1,5 mln przeprowadzono termomodernizację budynku oraz sali gimnastycznej Zespołu Szkół przy ulicy Obrzyckiej. Z budżetu 2013/2014 wykonywana jest rozbudowa Szkoły Podstawowej w Maniewie.     
W Podlesiu, Świerkówkach i Stobnicy wybudowano lub zmodernizowano świetlice wiejskie. Powstało nowe boisko w Objezierzu, a boisko rekreacyjne przy ulicy Objezierskiej przebudowano, zagospodarowany został także teren rekreacyjny na osiedlu Bielawy. Doposażono istniejący plac zabaw w Chrustowie.
Lista jest długa, lecz trzeba mieć świadomość, że każda kolejna inwestycja generuje koszty jej utrzymania i tym sposobem gmina zaczyna kosztować coraz drożej. 
Pomimo upływu trzech lat obecnej kadencji nadal trwała dyskusja, kto rządził lepiej, poprzednicy czy obecni. Wypowiedziano w tej kwestii pewnie z milion słów a i tak nic z tego nie wynikło, bo nie można porównać tego, co jest nieporównywalne. Za poprzedników Tomasza Szramy gmina inwestowała szerzej, bo i potrzeb było więcej. Obecnie więcej inwestycje się w człowieka niż w infrastrukturę. Kiedyś życie w gminie było bardziej oszczędne, teraz żyje się tłusto. Który styl jest lepszy? Zapewne każdy będzie miał w tej kwestii swoje zdanie. Trzeba wszak uwzględnić zmieniającą się rzeczywistość a wraz z nią, zmieniające się wciąż potrzeby. 
Tomasz Szrama podkreślił, że – utrzymany został wysoki poziom oraz liczba realizowanych inwestycji. Tam gdzie można było pozyskać wsparcie finansowe, tam były o nie starania. Dość rzec, że ze środków zewnętrznych pozyskano ponad pięć milionów bezzwrotnego wsparcia, co w przeliczeniu dało około 150 złotych na jednego mieszkańca.
Radni z opozycji znaleźli i słabe punkty w wydatkach. Wytknęli władzom wydanie 50 tysięcy na zabezpieczenie budynku po wybuchu gazu przy ulicy 11 listopada. Zdaniem Damiana Bukowskiego można to było zrobić za kwotę wielokrotnie niższą. Jarosław Mączyński tłumaczył, co prawda w imieniu prezesa Sławomira Haraja wyjątkowość sytuacji, choć kosztownego podpierania muru koparką obronić się nie da.
Więcej konkretów w krytyce władzy się nie pojawiło, a ogólniki nie przekonały koalicji do zmiany zdania. Ostatecznie rada miejska, przy trzech głosach wstrzymujących się i czterech głosach sprzeciwu, głosami 14 radnych pozytywnie oceniających zarządzanie finansami gminy podjęła uchwałę za przyjęciem sprawozdania finansowego za rok 2013. Tomasz Szrama podziękował za uzyskane absolutorium a przewodniczący Paweł Drewicz pogratulował burmistrzowi. 
Już tylko dla porządku warto przypomnieć, że w roku poprzednim za udzieleniem burmistrzowi absolutorium głosowało jedenastu radnych a dziewięciu absolutorium nie poparło. Na dodatek w tej liczbie aż pięciu radnych było przeciw. Poparcie dla burmistrza więc wzrosło i jest podobne jak w roku 2012, kiedy absolutorium nie poparło siedmiu radnych z opozycji a 14 głosowało „za”.

Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Asystent Projektanta branży drogowej
Zakres obowiązków:

– Wykonywanie prac projektowych w części opisowej i rysunkowej zgodnie z obowiązującymi przepisami, zasadami wiedzy inżynieryjnej oraz wskazaniami projektanta.
– Opracowywanie projektów dróg, ulic, parkingów, obiektów logistycznych, przemysłowych.
– Opracowywanie projektów organizacji ruchu.
– Wykonywanie pomiarów i inwentaryzacji w terenie.
Wymagania:
– Ukończony min. 3-ci rok studiów na kierunku inżynierii lądowej lub pokrewnym.
– Znajomość oprogramowania CAD, Microsoft Office
– Umiejętność pracy w zespole.
– Rzetelność, samodzielność, odpowiedzialność.
– Dobra organizacja pracy.
Osoby zainteresowane proszę o kontakt:
MKP Pracownia Drogowa Marek Pancerz
tel. +48 696 24 74 74 e-mail: marek.pancerz@mkp-pracownia.com

TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.