Bój o szkołę w Lipie

LIPA. Do szkoły w Lipie uczęszcza zaledwie 60 uczniów a ponadto dziesięcioro dzieci chodzi tam do przedszkola. Placówka ma ponad 100-letnią tradycję, wiele dokona a ponadto jej dyrektor, znaczna część nauczycieli a także większość mieszkańców wsi nie chce nawet myśleć o likwidacji szkoły. 

W pełni solidaryzuje się z nimi sołtys wsi. Pani Agnieszka uważa, że wieś się rozwija i będzie tam szkoła potrzebna. – Wiele osób z dużych miast się buduje w Lipie i ma albo mieć będzie dzieci. Na nasze pytanie, czy będą te osoby wolały „małą wiejską szkółkę” od nowoczesnego obiektu w Ryczywole  odpowiedziała, że jej zdaniem wybiorą Lipę, bo dzieci są tam lepiej dopilnowane, gdy jest ich siedmioro czy ośmioro w klasie.  Zupełnie nie zgadza się z tym wszechpotężna ekonomia.

Z nią z kolei musi się godzić wójt Jerzy Gacek. W rozmowie z nami przyznał: dziś to nie dobry moment na likwidację szkoły. Rok przyszły byłby znacznie lepszy, gdyż znany będzie plan minister Hal. Wtedy dzieci przedszkolne i tak trzeba będzie przewieźć do Ludom a one już potem stamtąd nie wrócą.  Gacek przyznał, że nie byłoby źle przenieść na początek klasy od 4 do 6 do Ludom, a klasy 1 do 3 niechby jeszcze pozostały w Lipie. Tak mu przynajmniej dyktuje serce, choć rozum podpowiada, że generalnie powinny być w gminie tylko dwie podstawówki i jedno gimnazjum. Jak będzie, zdecyduje jednak demokratycznie rada gminy. 

Sprawą ewentualnej likwidacji placówki zajęła się już komisja kultury i spraw społecznych, która pod przewodnictwem Roberta Zimnego podsumowała cykl spotkań dotyczących szkoły w Lipie i wyraziła opinię pozytywną w sprawie jej likwidacji. Opinia ta stała się powodem wniosku rady rodziców ze szkoły w Lipie, by natychmiast odwołać przewodniczącego komisji. Jej członkowie nie znaleźli jednak ku temu  żadnych  powodów i Robert Zimny nadal przewodniczy. 

Komisja podtrzymała też swą opinię o potrzebie zmian w układzie oświaty. To raczej oznacza likwidację szkoły w Lipie. Będzie to w przyszłości przedmiotem uchwały rady gminy, a my tymczasem  zapytaliśmy wójta, że gdyby tak się stało, to czy wielkość szkoły w Ludomach wystarczy, by pomieścić również dzieci z Lipy? – W zupełności wystarczy i wszystkich pomieści. By poprawić bazę, poleciłem wynieść z Ludom filię gminnej biblioteki i będzie dodatkowe pomieszczenie. Wobec takich opinii, planów i czynów szkoła w Lipie najprawdopodobniej niebawem ulegnie likwidacji a w najlepszym wypadku znacznej redukcji klas. W chwili obecnej musiałby wyrazić na to zgodę także wojewódzki kurator oświaty. Od przyszłego roku mają o takich sprawach decydować tylko lokalne samorządy.  

Dowiedzieliśmy się że likwidacja szkoły w Lipie nie wpłynie na znaczne oszczędności w budżecie gminy a ponadto gmach szkoły jest solidny i nie wymaga jeszcze pilnych remontów. – Jeśliby już szkoła została zlikwidowana, to chyba pójdzie „pod młotek”, bo co z nią zrobić innego? – zastanawiał się na koniec rozmowy z nami wójt Jerzy Gacek. 


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.