Bój o gimnazjum

OBORNIKI. Bój to będzie ostatni (a może i nie) ale bez niego zapewne się nie obędzie. Plany obornickich władz oświatowych przewidują połączenie Gimnazjum nr 2 w Obornikach z Gimnazjum nr 3. Takie połączenie nie będzie niczym innym jak likwidacją tej pierwszej placówki.

Powodem rozpoczętego już w roku ubiegłym procesu są względy ekonomiczne. Zmniejszająca się z roku na rok populacja dzieci oraz bezsensowne i kosztowne sąsiedztwo dwóch identycznych placówek musiało prędzej czy później do tego doprowadzić.

Nie podoba się to części nauczycieli i rodziców uczniów uczęszczających do Dwójki. Słuchając ich argumentów można pomyśleć, iż powodowani są głównie sentymentem do swej szkoły. Dziwi to, bo każda z placówek oświatowych jest przyjazna uczniom, ma osiągnięcia w różnych dziedzinach i realizuje program. W ubiegłym roku pewna część rodziców zdecydowała się na przeniesienie swych dzieci do nowopowstałego Gimnazjum w Rożnowie. Znacznie to odchudziło obornicką Dwójkę. W przyszłym roku do Rożnowa dołączą kolejni uczniowie ze znaczną grupą z Łukowa. Między innymi temu ma służyć nowa droga łącząca Łukowo z Rożnowem.

Topniejąca Dwójka pewnie zostanie wchłonięta przez większą Trójkę. Będzie o tym ostatecznie decydować Rada Miejska Obornik, której zadaniem jest jak najracjonalniej sterować środkami gminnymi. Ekonomia jest twardą nauką i nie ma w niej miejsca na pojęcie typu – sentyment. Połączenie szkół to już na wstępie ponad 130 000 złotych oszczędności na etatach obsługi, dyrekcji a być może i biblioteki. Co roku te wciąż rosnące oszczędności zastąpią dotychczasowe straty.

Trudno wszak się godzić na to, aby aż 20% gminnego budżetu była dokładana do oświaty. Wiele gmin dowiodło, że nie jest to konieczne a przejedzone środki można przeznaczyć na rozwój inwestycyjny. Nie można jednak pozostać obojętnym na argumenty rodziców nie godzących się na likwidację Dwójki. Ich batalia o cofniecie decyzji absorpcji szkół nabiera na sile i niedługo nastąpić może erupcja niezadowolenia podobna do ubiegłorocznej. Pewnym wyjściem byłoby utworzenie niezależnego gimnazjum społecznego, do którego finansowania zobligowany jest Skarb Państwa. Takie rozwiązanie pozostawiałoby niezadowolonym rodzicom wolną rękę w wyborze szkoły a nawet uczących.

Wszelkie protesty i odgłosy gniewu zawiedzionych połączeniem mają coraz mniejsze poparcie społeczne i wydają się być pozycją straconą. Choć do podjęcia uchwały jest jeszcze nieco czasu, to jednak już widać czarne chmury gromadzące się nad gmachem Dwójki.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.