Blubry i laury

OBORNIKI. W miniony piątek w bibliotece publicznej miało miejsce kolejne spotkanie kulturalne z ciekawą osobą. Tym razem gościem był Edmund Oses – pisarz, nauczyciel i znawca gwary wielkopolskiej.

Jest autorem kilku wspomnieniowych książek pisanych zanikającą już gwarą, z których najbardziej znane to „Kaźmierskie ścieżki”. Urodzony w podszamotulskim Kaźmierzu, swoje życie zawodowe związał z zakładem dla ociemniałych w Owińskach, którego przez wiele lat był dyrektorem. Nic dziwnego, że był on orędownikiem i inicjatorem przyznania  obornickiej bibliotece Wielkiego Lauru Książnicy Polskiej za zasługi w otwieraniu drzwi do wiedzy dla osób mających problemy z czytaniem. W piątkowy wieczór wręczył uroczyście na ręce dyrektor Eichler dyplom potwierdzający przyznanie tego  wyróżnienia. 

Autor w dowcipny sposób opowiadał odchodzącą w zapomnienie gwarą epizody ze swego życia. Opowieści przeplatane były odczytywanymi fragmentami książek. Zainteresowanie tym językiem związane jest z czasem dzieciństwa, kiedy wieczorami przebywał razem z dorosłymi w jednej izbie i przysłuchiwał się rozmowom. Najlepszym źródłem poznania gwary były wieczory przy darciu pierza, kiedy zebrane w jednym miejscu kobiety opowiadały „blubry o duchach”  i śpiewały ludowe przyśpiewki. 

Licznie zgromadzona publiczność nagradzała pana Edmunda nie tylko gromkimi brawami, ale też huraganem śmiechu. Miło było posłuchać tej niecodziennej lekcji patriotyzmu.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.