Będą sprzątać miasto z napisem skazany za jazdę po pijanemu na plecach

POWIAT OBORNICKI. Plaga pijanych kierowców wciąż nie maleje. Tylko w  miniony weekend policjanci zatrzymali aż czterokrotnie nietrzeźwych kierowców. Rekordzista został zatrzymany za jazdę pod wpływem alkoholu dwukrotnie i teraz czeka w celi na decyzję Sądu Rejonowego w Obornikach. 

W sobotę policjanci z Rogoźna zatrzymali 40-letniego mieszkańca tego miasta za spowodowanie kolizji. Kierując po pijanemu samochodem marki Renault Megan nie potrafił właściwie ocenić odległości od pobocza, ani szerokość jezdni. W Międzylesiu zjechał na przeciwny pas ruchu, następnie na brzeg drogi i na koniec uderzył w drzewo. Badanie alkotestem wykazało u niego niemal promil alkoholu. 

Dzień później policjanci zatrzymali kolejnego mieszkańca Rogoźna. 29-letni mężczyzna doprowadził do kolizji z innym pojazdem, a następnie zbiegł z miejsca zdarzenia. Funkcjonariusze ruszyli za nim w pościg i po kilku kaskaderskich manewrach uciekiniera zatrzymali, aby zbadać delikwenta na zawartość alkoholu. Okazało się, że ma w żyłach ponad półtora promila alkoholu bo, jak twierdził – wypił tylko małe piwko.  

W tym samym czasie oborniccy policjanci aż dwukrotnie zatrzymywali innego nietrzeźwego kierowcę. 

17 maja 35-letni mieszkaniec powiatu szamotulskiego poruszał się pożyczonym samochodem marki Opel Vectra. Pierwszy raz zatrzymano go w Obornikach na ulicy Piłsudskiego, gdzie doprowadził do kolizji drogowej, wjeżdżając w tył samochodu Opel Omega. Policjanci wydali uszkodzonego Opla Vectrę prawowitemu właścicielowi. Pijanego kierowcę, po wykonaniu wszelkich czynności, zwolniono do domu. 

To była raczej błędna decyzja, a na jej skutki nie trzeba było wcale długo czekać, bowiem zatrzymany mężczyzna niczego się nie nauczył. Po niespełna dwóch godzinach w Chrustowie ponownie uderzył w tył samochodu marki Renault. Tym razem wiedział, że to już nie przelewki i postanowił uciec z miejsca zdarzenia. W efekcie tej ucieczki uderzył w płot jednej z posesji. Po przebadaniu na zawartość alkoholu okazało się, że ma we krwi 2,66 promila alkoholu i nie bardzo pamięta, co tego dnia robił. Tym razem policjanci zdecydowali się go zatrzymać w areszcie, gdzie wytrzeźwieje i poczeka na decyzję sądu. Za popełnione przestępstwo grożą mu dwa lata więzienia. 

Możliwe, że już niedługo zmienią się przepisy mówiące o karaniu kierowców. Wtrącanie do więzienia niczego ich nie uczy, podobnie jest z wysokimi mandatami i czasowym odbieraniem prawa jazdy. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje nowe rozwiązanie polegające na kierowaniu ich do prac społecznych. Poddani jej musieliby oddać paszport (tylko na okres wykonywania pracy społecznej) oraz stawiać się w wyznaczonych terminach na komendzie. Stamtąd kierowano by ich do pracy nadzorowanej na rzecz miast i gmin. Taka osoba musiałaby na przykład zamiatać Rynek w kurtce z napisem „skazany za jazdę po pijanemu” Takie rozwiązania podoba się samorządowcom. Ministerstwo Sprawiedliwości tłumaczy swój pomysł, powrotem karanych pijanych kierowców do takiego samego zachowania. Statystyki potwierdzają, że blisko 20% ze 150 tysięcy pijanych kierowców zatrzymanych w 2008 roku, miało już podobne wykroczenie na koncie w tym roku. 


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.