POWIAT OBORNICKI. W powiecie obornickim kwalifikacja wojskowa rozpocznie się wraz z początkiem marca.
W okresie zagrożenia agresją rosyjską, obejmie głównie mężczyzn urodzonych w 2005 roku. Dodatkowo na badania do wojska wezwanie otrzymają mężczyźni urodzeni w latach 2000-2004, którzy nie posiadają jeszcze określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Wezwanie otrzymają także m.in. osoby, które w latach 2022 i 2023 zostały uznane za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej, a także ci, którym termin, na który orzeczona została wobec nich kategoria czasowej niezdolności do służby upłynie po zakończeniu kwalifikacji wojskowej.
To też kobiety urodzone w latach 1997-2005 posiadające kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, które nie stawały jeszcze do kwalifikacji wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2023/2024 kończą studia na kierunkach lub kończą naukę w zawodach, o których mowa w przepisach.
Ale też osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej i osoby osoby o nieuregulowanym stosunku do służby wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 60 lat życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej i zgłosiły się do kwalifikacji wojskowej.
Komisja wojskowa dla powiatu obornickiego (miast i gmin – Oborniki, Rogożno, Ryczywół) rozpocznie pracę 4 marca w obornickim starostwie, przy ul. 11 Listopada 2A, w godz. 8-15. Koniec kwalifikacji w powiecie zaplanowano na 21 marca.
– Celem kwalifikacji wojskowej jest wprowadzenie danych do ewidencji wojskowej oraz określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej osób podlegających obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej oraz tych, które zgłosiły się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, a mają ukończony 18 rok życia. Za przeprowadzenie kwalifikacji wojskowej na terenie powiatu odpowiada starosta – poinformowało Wojsko Polskie.