Antoni Małecki – życie i twórczość

Antoni Małecki – życie i twórczość

OBJEZIERZE. Antoni Małecki nie jest postacią z pierwszych stron gazet, chociaż nieco ponad sto lat temu na okładkach często się pojawiał. Antoni Małecki nie figuruje także na liście patronów roku 2021, a przecież urodził się dokładnie w tym samym czasie co Norwid. I wreszcie, Antoni Małecki często umieszczany jest w kategorii „wielcy zapomniani”.

Zupełnie niesłusznie, co udowodniła konferencją popularnonaukową obornicka Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy, której od ponad 30 lat patronuje zacny uczony. Wydarzenie odbyło się w środę, w przepięknych wnętrzach Domu Kultury w Objezierzu, w tej samej miejscowości, w której Antoni Małecki przyszedł na świat.

Zaproszeni goście pochylili się nad wybranymi aspektami jego życia i twórczości, a publiczność wysłuchała w sumie 10 wystąpień, które pozwoliły przybliżyć sylwetkę tego wybitnego humanisty. Sesję otworzył dyrektor biblioteki, Mateusz Klepka, a pierwszy panel zainaugurowali przedstawiciele Zakładu Narodowego im. Ossolińskich – Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu – Małgorzata Orzeł i Robert Forysiak-Wójciński.

Przygotowali komunikat dotyczący sygnetu Adama Mickiewicza przekazanego w darze Józefowi hr. Grabowskiemu. Następnie dr Jakub Linetty z Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy, naświetlił działalność Małeckiego związaną z badaniem dziejów narodu polskiego, w szczególności z podważaniem historiograficznych mitów epoki romantyzmu.

Pierwszą część zamykało wystąpienie kierownik biblioteki Agnieszki Brust, która zaprezentowała gromadzone od lat zbiory obejmujące zarówno dzieła Antoniego Małeckiego, jak i opracowania na temat życia i twórczości patrona.

W drugiej części konferencji głos zabrali dr hab. Zofia Dambek-Giallelis oraz prof. dr hab. Zbigniew Przychodniak z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, reprezentujący Instytut Filologii Polskiej UAM. Naukowcy w zajmujący sposób opowiadali o jednym z najważniejszych obszarów działalności Małeckiego, jakim było opracowanie, wydanie i propagowanie twórczości Juliusza Słowackiego. Irena Najdek z Liceum Ogólnokształcącego w Obornikach sięgnęła do wspomnień Franciszka Mickiewicza, z którym Antoni Małecki się przyjaźnił, natomiast Monika Hancyk z Biblioteki Publicznej w Obornikach porównała źródła, z których czerpał młody Małecki pisząc rozprawę „O życiu i pismach Mickiewicza”.

Podczas ostatniego panelu publiczność miała okazję wysłuchać dyrektora Mateusza Klepkę, który zaprezentował małeckiana znajdujące się w zbiorach obornickiej książnicy.

Bronisław Witt przedstawił zebranym panoramę rodu Goetzendorf-Grabowskich, a sesję zakończyło wystąpienie Zbigniewa Adamczewskiego i Henryka Brodniewicza zatytułowane „Antoniego Małeckiego meandry genealogiczne”.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej



BIURO RACHUNKOWE
Oborniki ul. Obrzycka 21
tel. 061/29-66-682, 602 130 147
Prowadzi:
księgi handlowe
księgi przychodów 
i rozchodów
rozliczenia 
z Urzędem Skarbowym
wynagrodzenia 
i rozliczenia ZUS
wyprowadzanie zaległości



USŁUGI TRANSPORTOWE
do 1,5 tony
z paką otwartą
tel. 697 300 576



TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ 1700 zł/t
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ 1450 zł/t
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ 1400 zł/t
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!



Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Zastępca redaktora naczelnego:
Czesław Kiwertz, tel. 605 731 021, kiwertz@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.