Akt oskarżenia przeciwko proboszczowi Wojciechowi R. ze Słomowa

OBORNIKI, SŁOMOWO. Jest już gotowy akt oskarżenia przeciwko księdzu Wojciechowi R.  Sporządziła go prokuratura rejonowa w Obornikach i w najbliższych dniach prześle do sądu.

Przypominamy, że ksiądz R. jest słomowskim proboszczem. W sierpniu, prowadząc samochód, uderzył w Słomowie 12-letnią rowerzystkę, która wtargnęła nieprawidłowo na wiejską jezdnię. Choć ksiądz nie jest oskarżony o samo spowodowanie wypadku, okazało się, że w momencie zdarzenia był pijany. 

Badanie krwi potwierdziło, że miał w żyłach promil alkoholu. Zdaniem prokuratury Wojciech R. popełnił przestępstwo. Jeżeli sąd podzieli zdanie oskarżyciela, grozi mu za ten czyn wieloletnia utrata prawa jazdy oraz kara więzienia. 

Na niekorzyść księdza przemawiają, wg prokuratury, także inne fakty.  Już wcześniej raz utracił prawo jazdy za prowadzenie w stanie nietrzeźwości. Ponadto nieszczęsnego dnia w sierpniu zbiegł z miejsca wypadku. Co prawda do momentu odjazdu karetki pogotowia był w miejscu, gdzie dziecko uległo ciężkim obrażeniom, jednak zanim przybyła policja, Wojciech R. oddalił się, nie czekając na stróżów prawa. 

Jak nam wyjaśniali policjanci, tylko szacunek stróżów prawa wobec sutanny i gęste tłumaczenie Wojciecha R. uratowały go przez zatrzymaniem w areszcie. Bowiem każdy, kto wypadek spowodował a własnowolnie oddali się z miejsca wypadku, winien zostać osadzony w areszcie, aż do momentu zebrania wszystkich dowodów związanych ze zdarzeniem – tak stanowi prawo.

Nie ma już wątpliwości, że Wojciech R. zasiądzie na ławie oskarżonych. Trudno dzisiaj orzekać o karze. Tą wymierzy sąd, jeżeli uzna proboszcza za winnego.

Kodeks karny zakłada w tym przypadku karę pozbawienia wolności do lat 2. Jest jednak szansa na czasowe zawieszenie pobytu w więzieniu tytułem próby. To jednak nie będzie jeszcze koniec problemów. Jak wynika z kilku przebadanych przez nas podobnych spraw, księdzu grozi też grzywna wysokości ok. 3/4 jego pensji netto, lecz nie mniej niż 1 000  zł. Będzie musiał pokryć koszty postępowania i liczyć się z zakazem  prowadzenia pojazdów na trzy lata. Po tym czasie konieczne jest zdanie ponownego egzaminu. Sąd może też orzec nawiązkę na którąś z organizacji, np. stowarzyszenie pomagające ofiarom wypadków. Rozważy też zapewne podanie wyroku do publicznej wiadomości. Na koniec trzeba się całkiem serio liczyć ze skierowaniem na badania psychologiczne oskarżonego. To kosztuje około 400 zł.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.