790-lecie Wargowa

WARGOWO. W minioną sobotę mieszkańcy Wargowa spotkali się w swojej świetlicy, aby świętować 790 lecie istnienia wsi. Mieszkańcy Wargowa umieją się bawić, co doskonale udowodnili rok temu podczas dożynek. Nie inaczej było tym razem. Swojska i rodzina atmosfera towarzyszyła wszystkim od progu, przy którym stała bardzo tajemnicza, drewniana figurka.

Obchody rozpoczęła sołtys Wargowa Irena Magdziarek, która podziękowała za przybycie zaproszonym gościom, wśród których znaleźli się burmistrz Anna Rydzewska oraz jej zastępcy Henryk Łukaszewski i Bogdan Bukowski. Następnie przywołano we wspomnieniach zasłużonych mieszkańców Wargowa: Helenę i Sylwestra Boniaków, Stefana Siudzińskiego, Antoniego Stróżyka (do którego historii dodała parę słów jego wnuczka Hanna Pawlik), Janusza Grobelnego, Władysława Wójcika, Krystynę Żółtowską-Bilińską.  Wspomnienie o niedawno zmarłym Władysławie Wójciku spowodował  uśmiech na twarzy burmistrz, która zapewne przypomniała sobie, jak nie tak dawno na jednym z wieczorków seniora, porwał ją do szybkiego  tańca. 

Historię szkół w Wargowie przedstawiła Anna Stanek. W miejscowości były dwie szkoły: jedna z nich funkcjonowała w latach 1846-1948, a druga w latach 1912-2003. Wspominano byłych nauczycieli i uczniów tych szkół. Na końcu dodała, zerkając w stronę burmistrz Rydzewskiej: mam nadzieję iż kiedyś znowu odrodzi się już ta nieistniejąca placówka.   Na koniec ujawnionaohistoria figurki, którą wszyscy mogli zobaczyć przy wejściu. Została wykonana z drewna dębowego w 1900 roku przez ówczesnego właściciela dóbr wargowskich Teodora Żółtowskiego na pamiątkę jego dziadka, który miał na imię Jan Nepomucen i był pierwszym z rodu Żółtowskich w woj. Poznańskim. Do roku 1939 figura stała na rozwidleniu dróg. Na początku okupacji mieszkańcy ukryli figurę przed zniszczeniem przez Niemców w spichlerzu. W czasie okupacji Niemcy zniszczyli w Wargowie pozostałe kapliczki i krzyże przydrożne. Figura dotrwała do powrotu rodziny Żółtowskich do Wargowa – wtedy mieszkańcy przekazali ją właścicielom, którzy ją pieczołowicie odrestaurowali i dziś zdobi ona wnętrze pałacu. Wnuk Teodora Żółtowskiego, Wojciech Żółtowski, na Dzień Wargowa wypożyczył figurę, która witała gości wchodzących na uroczystość.

Pod koniec spotkania władze uhonorowały okolicznościowymi dyplomami zasłużonych mieszkańców Wargowa: Renatę i Józefa Hnatów, Tadeusza Kałka, Renatę Repczyńską, Bogumiłę Ostrowską, Aleksandrę Stanek i Wojciecha Żółtowskiego. Symboliczny kwiat pamięci z rąk sołtys Ireny Madziarek otrzymały Joanna Grobelna, Halina Lerczak, Aldona Olczak, Barbara Stróżyk i Leokadia Tyma.

Pomiędzy przemowami, a także po nich, gości swoją poezją zabawiał Henryk Wojtysiak, a o stroną wokalno-muzyczną zadbali Zofia Król i Czesława Karolczak. Obecni na spotkaniu przez cały czas jego trwania byli uszczęśliwiani kulinarnymi wspaniałościami, przygotowanymi przez koło Gospodarne Wargowianki.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Sprzedam
piętro domu

w Kowanówku
120 m2, garaż, 
budynek gospodarczy, działka, 
ogrzewanie gazowe,
osobne wejście.
tel. 501 546 289

Sprzedam działkę
Kowanowo k/Obornik
o pow. 1574 m2
woda, kanalizacja, prąd
tel. 604 437 643
tel. 607 824 436


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.