55 lat Szaraka w Popówku

OBORNIKI, POPÓWKO. W sobotę 26 września Koło Łowieckie  Szarak w Popówku obchodziło 55-lecie swojego  istnienia. Dla uczczenia tego jubileuszu myśliwi wraz ze swymi rodzinami uczestniczyli we mszy polowej. Wyróżniający się członkowie koła zostali udekorowani odznaczeniami łowieckimi.

Srebrny medal  zasługi łowieckiej otrzymali:  Just Jerzy, Szaban Henryk i Ziemski Michał. Brązowy medal zasługi łowieckiej – Biedny Zbigniew i Horłoza Roman. Medalem za 50 lat przynależności do PZŁ uhonorowano Mariana Piaseckiego  i Henryka Szabana, a  Roman Ignasiak  otrzymał medal za zasługi dla wielkopolskiego łowiectwa. 

Myśliwi wraz z gośćmi i rodzinami zakończyli spotkanie  biesiadą przy wspólnym stole, racząc  się pysznie przygotowanymi specjałami z dziczyzny.

Koło Szarak liczy obecnie 35 członków i 4 stażystów. Corocznie przyjmuje  nowe osoby na staż. Gospodaruje na obszarze 5700 ha, w tym 1300 ha lasu. Myśliwi pozyskują rocznie około 10 jeleni, 10 danieli, 50 saren oraz 80 dzików. Strzelają też około 50 lisów i innych drapieżników. Pozyskiwanie takiej ilości zwierzyny możliwe jest dzięki aktywnej postawie myśliwych  uczestniczących w uprawie poletek, tworzeniu pasów zaporowych, gromadzeniu, a następnie wykładaniu  w odpowiednim czasie  i w odpowiednich miejscach karmy dla zwierzyny.

Myśliwi aktywnie chronią uprawy na polach rolników. Dzięki  tym działaniom, pomimo niskich cen skupu kondycja finansowa koła jest niezła.  Koło zostało włączone do wielkopolskiego programu odbudowy populacji zwierzyny drobnej – przez kolejne trzy lata Koło otrzyma  corocznie  bezpłatnie około 50 zajęcy. Myśliwi przygotują „zagrodę” do ich aklimatyzacji.

Bardzo dużą uwagę koło przywiązuje do współpracy z mieszkańcami terenów, na  których myśliwi polują. Mieszkańcy Niemieczkowa, Przeciwnicy oraz Sławienka korzystają ze stanicy koła organizując w niej zebrania i kameralne imprezy rodzinne.

Koło prowadzi projekt edukacyjny „Leśne spotkania”, w którym uczestniczą uczniowie szkół podstawowych w Chrustowie, Objezierzu, Sycynie oraz Zespoł Szkół Specjalnych z Szamotuł. Uczniowie spotykają się z myśliwymi, poznają życie lasu i pól, poznają poszczególne gatunki zwierzyny, jej zwyczaje, uczą  dbania o środowisko. Rok współpracy kończy się Rajdem do Niemieczkowa, gdzie dzieci prezentują swoje prace plastyczne, opowiadania, rymowanki itp. Robią to przy buzującym ognisku i smacznych kiełbaskach, ciesząc się z otrzymanych nagród i upominków.

Szkoła w Chrustowie i Zespół Szkół Specjalnych w Szamotułach uczestniczą jednocześnie w projekcie edukacyjnym ”Ożywić pola”. Wspólnie z myśliwymi, na miejscu dzikiego wysypiska śmieci urządzają remizę śródpolną.  Stanica koła wykorzystywana jest przez młodzież i dzieci jako miejsce biwaków.


Okładka najnowszego numeru Gazety Obornickiej

Szczenięta 
owczarka niemieckiego
Informacje pod numerem telefonu
509 400 305

Sprzedam działkę budowlaną 2000 m,
pełne media, 
ul. Owocowa Oborniki
tel. 602 571 861,
507 142 755
724 016 319


TANI WĘGIEL
PROMOCJA

Skład opału w Rożnowie poleca:
– Węgiel Kamienny Kostka
LUZ
– Węgiel Kamienny Orzech
Worki LUZ
– Ekogroszki Węgla Kamiennego Worki LUZ
– Miał z Groszkiem Luz
Ekogroszek składujemy w suchym, zamkniętym pomieszczeniu
Rożnowo ul. F. Mickiewicza 5
CENY PROMOCYJNE!!
Nie przepłacaj! Zadzwoń!
Tel. 502 612 399 lub 600 371 366
Transport powyżej 1 tony na terenie gmin 
Oborniki, Rogoźno i Ryczywół GRATIS!


Układanie parkietów, podłóg i paneli,
cyklinowanie, polerowanie bezpyłowe
Oborniki tel. 669 934 242


REDAKCJA

Gazeta Powiatowa Ziemia Obornicka. Tygodnik Informacyjny, Kulturalny i Społeczny. Ukazuje się w każdy wtorek od 1991 roku. Wydawca: Handel-Druk-Kolportaż. ISSN 1427-5848.

Reklamy i ogłoszenia
Dorota Misiorna: tel. 660 875 525, dorota@oborniki.com.pl.

Redaktor naczelny: Marek Misiorny,
tel. 517 146 753.

Mail do redakcji: gazeta@oborniki.com.pl.