Obornicka ortopedia

Obornicka ortopedia

OBORNIKI. Jak poinformował NFZ: Średni czas oczekiwania na endoprotezę zmniejszył się z 563 do 460 dni. W rzeczywistości trzeba czekać na operację często niemal dwa lata, a w niektórych miejscach kraju nawet znacznie dłużej. Pacjenci zakwalifikowani do wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego w szpitalu powiatowym w Obornikach oczekują na zabieg w wielu przypadkach … około miesiąca.
To fakt, często w przypadkach pilnych wystarczy miesiąc, do około siedmiu miesięcy w przypadkach operacji planowych, aby pacjent zakwalifikowany do zabiegu trafił na stół operacyjny naszego oddziału – potwierdził ordynator Konrad Chudy, specjalista ortopeda, traumatolog.
Jego zespół wszczepił w minionym roku 120 takich endoprotez, stosując małoinwazyjny sposób, znany i szeroko stosowany do endoprotezoplastyki od wielu już lat, tak zwanego „przedniego dostępu”. Jak wyjaśnił doktor Artur Szabelski: Polega on na dotarciu do pola operacyjnego poprzez rozsunięcie mięśni bez potrzeby ich przecięcia. Dzięki temu gojenie się po operacji przebiega znacznie szybciej, krócej trwa odzyskiwanie sprawności, a nogi pozostają równej długości.
Oddział ortopedyczny obornickiego szpitala powiatowego może się równać swym wyposażeniem oraz zespołem specjalistów z podobnymi oddziałami w miastach wojewódzkich, a w przypadku niektórych nawet je przewyższa.
Stosowane jest w nim najnowocześniejsze instrumentarium. Pracujący tam ortopedzi zdobywali doświadczenie w nowych technikach operacyjnych w Belgii, Niemczech, Czechach, Austrii i oczywiście w bardzo dobrych ośrodkach w Polsce. Są doskonałymi specjalistami w swojej dziedzinie. Z zakresu chirurgii urazowej wykonują zespolenia kości przy użyciu nowoczesnych systemów, takich jak gwoździe śródszpikowe, stosują zespolenia dynamiczne, stabilizatory zewnętrzne kości czy płyty LCP.
Ordynator Konrad Chudy i jego zespół: Artur Szabelski, Cyprian Smak oraz dr n. med. Bartosz Łukaszewski chcieliby oferować prócz protezoplastyki stawów biodrowych, operacji haluksów czy leczenia wszelkich złamań, także protezoplastykę stawów kolanowych, do czego są świetnie przygotowani. Niestety, szpital nie otrzymał na to kontraktu. Szkoda, bo specjaliści są doskonałymi fachowcami, tworzą zgrany zespół i mają bardzo dobry sprzęt. Dość wspomnieć, że ortopedów wspomaga nowoczesna kolumna endoskopowa i artroskopowa, tomograf komputerowy oraz ultrasonograf.
Na razie lekarze poprzestają na wymianie stawów biodrowych. Istnieje jednak obawa, że wysokość przyszłego kontraktu może być niższa od obecnego, co groziłoby niewykorzystaniem potencjału ortopedii obornickiego szpitala.
Protezoplastyka stawów biodrowych to jednak tylko część zabiegów stosowanych na oddziale dr. Konrada Chudego. Jest tam stosowana także artroskopia diagnostyczna i operacyjna stawów kolanowych, leczenie operacyjne stawów rzekomych czy operacje korekcyjne i plastyczne stopy oraz ręki. Oddział oferuje komfortowe warunki hospitalizacji, a to bardzo ważne przy nierzadko przepełnionych oddziałach innych szpitali.
Ortopedia w obornickiej lecznicy ma doskonałe opinie i pomogła już od roku 2011 bardzo wielu pacjentom.

Podobne artykuły