Wywóz eternitu dwukrotnie droższy

POWIAT OBORNICKI. Rok 2019 był pierwszym rokiem, gdy nie udało się ogłosić przetargu na wywóz eternitu.
Rok przedtem też było z tym kiepsko, bo choć ostatecznie wyłoniono firmę demontującą i wywożącą eternit, to udało się tego dokonać dopiero późną jesienią. Niestety szanse na położenie nowych dachów spadły wtedy blisko zera.
Skutkiem tego cały niemal eternit przeznczony do wywózki i utylizacji został na terenie powiatu obornickiego, a gmina Ryczywół całkiem wycofała się ze wspólnego planu pozbywania się eternitu.
Wyszła na tym na szczęście całkiem dobrze, bo dzięki samodzielnemu staraniu o dotację uzyskała ją w najwyższym wymiarze 100% i może już realizować wymiany dachów.
Gmina Rogoźno także ma szanse na pozyskanie 100 % dopłaty, z nieznanych przyczyn nie sięga po nią, pozostawiając sprawy eternitu w gestii powiatu.
Oborniki uznawane za gminę zamożną, starając się o dotacje lub pozostawiając starania starostwu powiatowemu, uzyskają zawsze ten sam efekt 70% dotacji, więc utrzymują dotychczasowy układ. Tymczasem starostwo ogłosiło przetarg i musiało go unieważnić. Najniższa proponowana przez wykonawców cena okazała się być dwukrotnie wyższa niż zakładano. – Jeżeli dotąd płaciliśmy 150 złotych za demontaż i wywóz tony azbestu, teraz musimy się przygotować nawet na 300 złotych – przyznała starosta Zofia Kotecka.
Starosta ogłasza właśnie kolejny przetarg, by można było maksymalnie szybko przystąpić do zbiórki eternitu. Burmistrz Obornik do niewykorzystanej w ubiegłym roku kwoty 18 tysięcy złotych dokłada w tym roku kolejne 18 tysięcy, by likwidacja eternitu postępowała.
Jeżeli uda się tym razem wyłonić wykonawcę zlecenia, wnioski złożone w ubiegłym roku, w tym zostaną zrealizowane – i to możliwie najszybciej – dodała Zofia Kotecka.

Podobne artykuły