Gdyby nie rogozińscy druhowie…

Gdyby nie rogozińscy druhowie…

GMINA ROGOŹNO. 8 stycznia około godziny 9:45 został zgłoszony w Parkowie pożar. Ogień wybuchł w budynku gospodarczym i był tak intensywny, że najpierw spłonął dach, a potem cała reszta obróciła się w ruinę. Strażacy ugasili ogień i zabezpieczyli co tylko się dało.
Nieco wcześniej druhowie gasili krzewy przy drodze w Nienawiszczu, a wiadomym jest, że takie krzewy same nie płoną.
W ubiegłym roku jednostka OSP Rogoźno brała udział aż w 217 akcjach ratowniczo-gaśniczych, odnotowując 298 wyjazdów wozów bojowych. Na powyższą statystykę złożyło się: pożary – 55 zdarzeń oraz miejscowe zagrożenia, a było ich 151. W 14 przypadkach były to wypadki drogowe, w 16 jedynie kolizje, 41 razy usuwali skutki silnych wiatrów, 27 razy usuwali owady błonkoskrzydłe,
17 razy wspierali zespoły ratownictwa medycznego, a pięć razy zabezpieczali lądowania śmigłowców. Były też inne zdarzenia, w których rogozińscy druhowie okazali się bardzo pomocni.
Czasem tracili czas i energię, bo aż 11 alarmów w tym trzy bombowe okazały się fałszywe.
Rogozińscy strażacy pomagali nie tylko w swojej gminie, ale też w innych. Odnotowano 7 wyjazdów do Obornik. Trzy razy byli w Kowanówku, 2 razy w Gorzewie i tyleż samo w Ryczywole oraz Gołębowie, Łukowie, Radomiu. Uczestniczyli też w akcjach koło Sokołowa Budzyńskiego.
W związku z wypadkami i kolizjami drogowymi do największej ilości zdarzeń drogowych doszło na drodze wojewódzkiej 241 (Rogoźno-Wągrowiec) – 8 wyjazdów oraz na DK 11 – 7 wyjazdów i drodze powiatowej Rogoźno-Studzieniec – 5 wyjazdów.
W przypadku pożarów najwięcej wyjazdów dotyczyło: budynków mieszkalnych – 21(w tym 16 razy pożar sadzy w kominie), cztery pożary budynków magazynowych, biurowych, gospodarczych, 15 pożarów nieużytków rolnych, upraw i lasów (w tym podczas prac żniwnych 6 i lasów 6), sześć razy paliły się samochody.
Jak wyliczyli sami strażacy, najczęściej brał udział w akcjach Michał Przybysz – 153 wyjazdy, Sebastian Rabsch – 113 wyjazdów, Łukasz Gracz – 108 wyjazdów, Bartłomiej Ratajczak – 98 wyjazdów, Przemysław Grabarczyk – 94 wyjazdy, Tomasz Ruciński – 85 wyjazdów, Kacper Betka – 75 wyjazdów, Łukasz Felsmann – 72 wyjazdy, Paweł Felsmann – 71 wyjazdów i Monika Jaśkowiak-Gracz – 70 wyjazdów. To tylko pierwsza dziesiątka, a komendant ZOSP RP w Rogoźnie Sebastian Rabsch powiedział: Dziękuję wszystkim strażakom za zaangażowanie, mobilność oraz udział w ćwiczeniach i uroczystościach, a także składam podziękowania dla władz gminy Rogoźno za zapewnienie gotowości bojowej. Podziękowania dla KP PSP w Obornikach za przeprowadzone szkolenia oraz dla współpracujących z nami jednostek Straży Pożarnej, a także sponsorów, darczyńców i rodzin strażaków za wyrozumiałość i cierpliwość.
Gdyby nie oni, … i lepiej tego zdania nie kończyć

Podobne artykuły