Powiat obornicki przystąpił do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

Powiat obornicki przystąpił do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej

POWIAT OBORNICKI. Starosta obornicki Zofia Kotecka przystąpiła formalnie do Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, zwanej też PKM. Tym samym powiat obornicki stał się udziałowcem programu wspierającego komunikację zbiorową, bardziej ekologiczną i odciążająca przeciążone drogi.
Na znak tegoż, wicestarosta Waldemar Cyranek rozdawał na obornickim peronie rozkłady jazdy i rozmawiał z pasażerami. Jak nam przekazał: Byli sami zadowoleni, choć usłyszał też kilka uwag na temat rozkładu jazdy, który nie zawsze trafia w oczekiwania podróżnych.
Rozkład jazdy się jednak zmienia i wypełnia. Od 2 stycznia zostały włączone kolejne połączenia, a jest to dopiero pierwsza część projektu kolejowego.

Brane są pod uwagę głosy dotyczące niektórych godzin kursowania pociągów. Zbiera je i przekazuje kolei gmina Oborniki oraz Rogoźno. Organizator przewozów stara się korygować godziny połączeń, ale ma problem z wjazdem w przepełnioną już infrastrukturę Poznania.
Lokalnie jest się z czego cieszyć, bo perony zostały doposażone w wiaty dla podróżnych i podejścia. Dostawa nowych zestawów Elfów drugiej generacji uprzyjemnia podróżowanie.
Nowe pociągi rozwijają prędkość do 160 km/h, mogąc jednocześnie przewieźć 576 pasażerów, w tym 286 na wygodnych, komfortowych fotelach. Pojazd wyposażony jest w klimatyzację, biletomaty, gniazda elektryczne, defibrylatory, pętle indukcyjne dla osób słabo słyszących i monitoring. Posiadają też usprawnienia dla osób z niepełnosprawnością.
W połowie roku mają pojawić się dalsze Elfy, co wpłynie na zwiększenie ilości połączeń. Gdyby jeszcze powstał w Obornikach nowy dworzec…

Podobne artykuły