Tylko 20 miejsc więcej w nowym żłobku?

OBORNIKI. Żłobek przy ulicy Piłsudskiego i Młyńskiej nie spełnia norm bezpieczeństwa pożarowego, o czym wiadomo już od pewnego czasu. Zamiast przebudowywać go za wielkie pieniądze burmistrz Tomasz Szrama postanowił za znacznie mniejsze środki wybudować nowy obiekt.
Jak to wyjaśnił Jacek Glapiak: Powstanie zespół żłobkowo­przedszkolny, po cztery oddziały każdy, czyli znajdzie się tam miejsce dla 100 maluchów. Działka pomiędzy obecnymi przedszkolami i żłobkiem jest spora, więc bez trudu uda się tam wybudować parterowy budynek mieszczący maluszki do lat dwóch i te nieco starsze.
Pracownia projektowa JCM Projekt Jacka Matuszaka z Wągrowca wykonała już za kwotę 74 tysiące złotych dokumentację projektowo-kosztorysową budowy oraz ewentualnej rozbudowy i przebudowy budynku lub zespołu budynków o funkcji żłobka i przedszkola wraz z przyłączami i zjazdami.
W obecnym żłobku jest miejsce dla 60 dzieci. W nowym obiekcie żłobka przybędzie tylko 20 kolejnych. Gmina może uzyskać na nowe miejsca dofinansowanie zewnętrzne.
Dlaczego tylko 20, skoro w żłobku brak jest obecnie dwa razy tyle miejsc – zapytaliśmy odpowiedzialnego za oświatę dyrektora Krzysztofa Hetmańskiego.
Szef Centrum Usług Wzajemnych wyjaśnił: Bo większego żłobka Obornikom nie potrzeba, gdyż istnieje obecnie możliwość pozostawianie w przedszkolu nawet dwulatków. Przedszkole jest bardziej uzasadnianą ekonomicznie jednostką do opieki nad dziećmi i to z tak prostego powodu jak kwota, jaką gmina musi do owej opieki nad dziećmi dokładać.
Tu Krzysztof Hetmański wyliczył, że gmina dopłaca do każdego dziecka w żłobku 1200 złotych, a za to samo dziecko w przedszkolu „tylko” 900 złotych. Jeżeli zaoszczędzone 300 złotych pomnożyć przez ilość dzieci oraz ilość miesięcy w roku, powstaje kwota wielomilionowa. Te pieniądze są niezbędne do tego, by je dołożyć do wzrostu płac personelu, za który rząd nie chce samorządom płacić.
Wracając do obecnego żłobka, to według słów burmistrza Tomasza Szramy: Do znajdujących się na piętrze pomieszczeń żłobka przeniesie się gminna pomoc społeczna.

Podobne artykuły