Czy wejdzie w życie podatek katastralny?

POWIAT OBORNICKI. Rząd szuka pieniędzy na realizację wyborczych obietnic, a geodeta powiatowy Wojciech Pawlik straszy podatkiem katastralnym od wartości powiadanego mienia: Tak było przed wojną i może to wrócić.
Warto wiedzieć, że nie tylko w przedwojennej Polsce, ale i obecnie w wielu krajach Unii Europejskiej występuje podatek katastralny i to już od wielu lat. Pobiera się go od właścicieli nieruchomości, lecz nie jest on tożsamy z obecnie obowiązującym w Polsce podatkiem od nieruchomości.
Obowiązujący w Polsce podatek od nieruchomości jest ustalany na podstawie powierzchni posiadanej nieruchomości. W rzeczywistości pobierany jest on od gruntu, na którym usytuowana jest dana nieruchomość, niezależnie od jej wartości. Podatek od nieruchomości to podatek lokalny, którego stawka ustalana jest bezpośrednio przez samorządy W przypadku gminy Oborniki jest on od lat niezmienny. W praktyce wynosi on średnio kilkaset złotych w skali roku.
Podatek katastralny pobierany jest natomiast od właścicieli nieruchomości, a podstawą opodatkowania jest jej wartość. Jak powszechnie wiadomo, na wartość danej nieruchomości, oprócz samej powierzchni, wpływają także inne czynniki, takie jak: lokalizacja, stan techniczny, standard, kubatura czy nawet stan prawny. Wprowadzenie podatku katastralnego z pewnością podwyższyłoby i to znacznie wysokość daniny wobec samorządów z kilkuset do nawet kilku i kilkunastu tysięcy złotych rocznie. W praktyce może okazać się, że właściciel małej kawalerki w centrum miasta będzie zmuszony do zapłaty wyższego podatku katastralnego niż posiadacz domu na przedmieściach.
Jeżeli przed domem pojawi się nowa droga, to wartość domu wzrośnie i znów trzeba będzie zapłacić od tego podatek.
Na razie podatku katastralnego żaden rząd w Polsce nie wprowadził. To się może niebawem zmienić, ostrzegał Wojciech Pawlik.

Podobne artykuły