Ryczywolanie podziękowali za plony

Ryczywolanie podziękowali za plony

RYCZYWÓŁ. 8 września odbyły się dożynki w gminie Ryczywół, będące nie tylko świętem plonów, ale i testem dla nowej dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, Anny Nowickiej. Najkrótsza relacja z wydarzenia mogłaby brzmieć: dożynki udane, test dla nowej dyrektor zdany na piątkę, zawiodła jedynie pogoda.
Działo się jednak tak wiele, a wkład pracy w organizację święta plonów był tak ogromny, że trzy lakoniczne zdania nie wystarczą.
Dożynkowe obchody rozpoczęły się w samo południe w kościele parafialnym w Ryczywole. Wprowadzono przodem na mszę dziękczynną wieńce żniwne, przygotowane przez wszystkie sołectwa. Podziękowanie dla niebios za zbiory przygotował ksiądz proboszcz Ryszard Kałużny, a oprawą mszy dziękczynnej zajęła się Obornicka Orkiestra Dęta wspierana przez Zespół Śpiewaczy Kasztelanki pod batutą Marka Frąckowiaka.
Po mszy korowód dożynkowy ruszył w asyście wszystkiego co miało na dachach „koguty” oraz cięgników rolniczych i orkiestry dętej, przemaszerował ulicami Ryczywołu na stadion. Tam prowadząca uroczystość Anna Nowicka powitała przybyłych i przedstawiła delegacje dożynkowe z sołtysami na czele. Świętowanie na stadionie rozpoczęto od odśpiewania hymnu narodowego. Potem odbyły się obrzędy dożynkowe prowadzone przez Kasztelanki wespół z dyrektorem GOK-u.
Najważniejszym elementem tej części imprezy było przekazanie świeżo wypieczonego chleba z tegorocznego zboża przez starostów dożynek na ręce wójta Henryka Szramy. Przekazującymi byli starostowie: Barbara Kaczor z Ryczywołu i Piotr Kazimierczak z Ninina.
Wśród szczególnych gości dożynek byli parlamentarzyści: senator RP Jan Filip Libicki, posłowie: Maria Janyska i Krzysztof Paszyk, a także: wicestarosta Powiatu Obornickiego Waldemar Cyranek, burmistrz Rogoźna Roman Szuberski, Sekretarz Gminy Oborniki Krzysztof Nowacki w imieniu Burmistrza Obornik Tomasza Szramy, którzy złożyli rolnikom najwyższe słowa uznania za ich niełatwą pracę i podziękowali za jej efekty. Jako pierwszy za trud i poświęcenie podziękował rolnikom wójt Henryk Szrama. Potem przewodniczący rady gminy Ryczywół, a przy tym rolnik i przewodniczący Powiatowej Izby Rolniczej Łukasz Krzyśko wyraził uznanie dla optymizmu rolniczej braci podczas zmagania się z żywiołami i klęskami pogodowymi.
Odznaczył medalami stulecia polonizacji nadanym przez Wielkopolską Izbę Rolniczą w Poznaniu: Za wyjątkowe zasługi na rzecz rolnictwa i w uznaniu za pokaźny dorobek pracy na rzecz społeczeństwa lokalnego Kazimierza Zielińskiego i Krystiana Karnickiego. Na koniec tej części Dożynek odczytano życzenia i gratulacje przesłane przez nie mogących przybyć osobiście posłów: Zbigniewa Ajchlera, Jakuba Rutnickiego oraz Kiliona Munyamy. Po części oficjalnej wszystkich gości oraz tłumnie przybyłych mieszkańców zaproszono na przerwę cateringową, podczas której można było poczęstować się grochówką ugotowaną z wielką pieczołowitością przez KGW Ryczywół nad Flintą z pomocą strażaków z OSP Ryczywół.
Odwiedziny w punktach gastronomicznych i wystawienniczych umilały koncerty Zespołu Una Canto, w skład którego wchodzą młodzi ryczywolanie Sandra Kamińska, Małgosia Szymańska, Oliwia Ratajczak i Adam Szymański, Zespołu „3 Faces”, którego twarzami byli: Marta Kaniewska i Kamil Szewczak z Rogoźna oraz Radek Krzesiński z Ryczywołu. Zaśpiewał Jakub Herfort, zwycięzca programu TV „Mam talent” oraz gwiazdy wieczoru – duet Justyna i Kris oraz Bogdan Borowski – założyciel zespołu disco polo Milano.
Do późnych godzin wieczornych trwała zabawa, którą prowadził Tomek Mikołajczak – Zena.
Dożynkom towarzyszyło mnóstwo atrakcji pracowicie przygotowywanych z kilkudniowym wyprzedzeniem przez mieszkańców gminy, zrzeszonych w stowarzyszeniach i organizacjach działających na terenie gminy, a w szczególności: KGW Skrzetuszanki, KGW Radomianie, KGW Ryczywół nad Flintą, KGW Piotrowo, KGW Tłukawianie, KGW Boruchowo, sołectwo Lipa czy WTZ Wiardunki, które dały prawdziwy popis sztuki kulinarnej. Niebywałym zainteresowaniem cieszyła się wystawa starego sprzętu rolniczego, niedługo czekała na chętnych do przejażdżki
powózka z kucykiem, dla dzieci przygotowano dmuchane zamki, jak również stoiska dla najmłodszych. Wyjątkowy wystrój sceny był dziełem członkiń KGW Ryczywół nad Flintą, a dekorację ulic Ryczywołu wykonało sołectwu Łopiszewo.
Spotkanie dożynkowe było również dobrym momentem na rozstrzygnięcie wcześniej ogłoszonych konkursów. W konkursie pod nazwą „Kreatywny recykling, czyli drugie życie odpadów (IV edycja)” I miejsce zajęła Mirosława Skrzypek, II Kinga Obst-Masiera, III Krystyna Bartkowiak, a wyróżnienia trafiły do Marii Kasztelan i Anny Kledzik.
Drugi konkurs, zorganizowany przez LGD Krainę Trzech Rzek, na najciekawsze stoisko wygrało KGW Radomianie, II miejsce zdobyło KGW Boruchowo, III KGW Tłukawianie. Wyróżniono też KGW Skrzetuszanki, KGW Piotrowo, KGW Ryczywół nad Flintą i sołectwo Lipa.
Konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, którego organizatorem i fundatorem nagród pieniężnych był wójt Henryk Szrama, wygrało sołectwo Skrzetusz, II miejsce przypadło w udziale sołectwu Gorzewo, a miejsce III zdobyło sołectwo Radom.
Tłumne przybycie mieszkańców na dożynki gminne utwierdziło organizatorów w przekonaniu, że to święto powinno odbywać się na ryczywolskim stadionie, a siąpiący tego dnia deszczyk imprezy nie popsuł.

Podobne artykuły