Koniec pieniędzy na drogi?

Koniec pieniędzy na drogi?

POWIAT OBORNICKI. Generalna Dyrekcja Dróg i Autostrad chce ogłosić jeszcze w tym roku przetargi warte 12 mld z przeznaczeniem na 250 km dróg krajowych, jednak twierdzi, że nie ma już pieniędzy.
Jest więc obawa, czy w tej sytuacji program „Drogi lokalne” zostanie zrealizowany w zakresie i układzie w jakim był proponowany. Rząd miał na ten cel zabezpieczyć na cały program kwotę 135 mld złotych. Jednak wnioski składane przez gminy i starostwa leżą wciąż nierozpatrzone.
Władze powiatu obornickiego miały w planie przebudowę drogi w Karolewie oraz drogi biegnącej z Objezierza przez Wymysłowo do Uścikowa. Starosta Zofia Kotecka ma wciąż nadzieję, że powiat uzyska na to zadanie obiecywane przez rząd 80 procentowe wsparcie. W innym przypadku nie zdołamy tych dróg przebudować – obawia się starosta. Obawa jest uzasadniona, bowiem niedawno wiceminister Rafał Weber mówił już tylko o 50 procentowym wsparciu, a obecnie nikt już nic nie mówi na temat wsparcia finansowego dla dróg.
Wnioski na dofinansowanie przebudowy trzech dróg złożył burmistrz Obornik, podobnie burmistrz Rogoźna. Wójt gminy Ryczywół też czeka na wsparcie trzech dróg, a zamiast tego jest cisza.
Ze środków budżetowych tych dróg sami nie przebudujemy. Na dodatek rządowy program zwolnienia z VAT osób do 26 roku życia uderzy głównie w samorządy, których budżet w największej części pochodzi z odpisu z PIT-ów. W przypadku naszej gminy to ponad 300 tysięcy mniejsze wypływy, czyli koszt solidnego remontu jednej drogi – wyliczył przewodniczący rady gminy Ryczywół Łukasz Krzyśko. Dzięki programowi budowy schetynówek jakość dróg w powiecie znacznie się poprawiła, brak kontynuacji tego programu grozi nie tylko brakiem postępu w tej dziedzinie, ale i recesją, bo drogi się przy rosnącym natężeniu ruchu bardzo szybko starzeją.

Podobne artykuły