Jerzy Gendek z kompletem złotych medali

Jerzy Gendek z kompletem złotych medali

ROGOŹNO. Rogoźnianin Jerzy Gendek dokonał w tym roku kolejnego wyczynu. Już po raz drugi w swojej karierze zdobył Mistrzostwo Europy w Quadrathlonie, wygrywając zawody w niemieckim Sprint.
Ma on już na koncie Mistrzostwo Świata w swojej kategorii wiekowej, a startuje w grupie „70 plus”. Wywalczył je także w tym roku podczas zawodów w Kaposvar na Węgrzech
Quadrathlon jest podobny do triathlonu, ale triathloniści muszą przepłynąć 0,6 km, przejechać rowerem dystans 15 km jazdy rowerem i 3 kilometry przebiec. Sprinterzy płyną nawet 0,75 km, jadą rowerem 20 km i biegną 5 km. Quadrathloniści muszą dodatkowo przepłynąć kajakiem odległość równą 8 km. Jerzy Gendek pokonał ten dystans najszybciej i jak sam stwierdził: Sport jest tym, co mnie w życiu napędza, dając przy tym ogromną radość oraz chęci do dalszej pracy.
O jego zamiłowaniu do sportu świadczy najlepiej fakt, że regularnie staje na starcie już od 35 lat. Od 1962 roku było to kajakarstwo, później biegi, a potem nawet maratony. Teraz startuje w triathlonach, a ostatnio też w mało jeszcze popularnych w Polsce quadrathlonach. Wszystko traktuje bardzo serio, czy to rower, czy kajak, czy biegi. Mimo upływu lat jest zawsze w doskonałej formie, jakby go czas się w ogóle nie imał. Chcącym go naśladować zdradza: Staram się uprawiać jakąkolwiek dyscyplinę sportu codziennie, przez około godzinę. Jeśli pogoda jest fajna, to wsiadam na rower, jeżeli temperatury znacznie spadają poniżej 0 stopni Celsjusza to jadę na basen, gdy jest pochmurno – biegam. Dyscyplinę wybieram głównie w zależności od pogody. Godzina treningów dziennie przez cały rok pozwala mi zdobywać medale na Mistrzostwach Świata i Europy.

Podobne artykuły