Są już rogozińskie znaczki turystyczne

Są już rogozińskie znaczki turystyczne

ROGOŹNO. Od 1 sierpnia w gminie dostępne są dwa znaczki turystyczne. Drewniane krążki przedstawiają dwa ważne dla rogoźnian punkty turystyczne. Pierwszy wyróżnia 17 południk, który przebiega przez miasto i sprzedawany jest w Urzędzie Miejskim. Drugi identyfikuje Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz w Rogoźnie i tam można go nabyć.
Burmistrz Roman Szuberski zaprasza turystów, kolekcjonerów i wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia gminy Rogoźno i skorzystania z proponowanych atrakcji turystycznych.
Właśnie jedną z nich i w zasadzie najnowszą jest przebiegający przez sam środek Rogoźna 17. południk długości geograficznej wschodniej. Południk oddalony jest 1168 km od Greenwich, oprócz Rogoźna na 17 południku leżą również Słupsk, Poznań i Wrocław. 17. południk przebiega przez 18 państw: Norwegię, Szwecję, Polskę, Czechy, Słowację, Austrię, Węgry, Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Włochy, Libię, Czad, Republikę Środkowoafrykańską, Kongo, Demokratyczną Republikę Konga, Angolę, Namibię oraz Republikę Południowej Afryki.
Nie mniej od południka warte zainteresowanie jest Muzeum Regionalne im. Wojciechy Dutkiewicz. 
Powstało w roku 1983 mieści się w zabytkowym, klasycystycznym budynku Ratusza Nowomiejskiego z lat 1826-1828, a rozbudowanego w latach 1911-1913. Z pierwotnego wyposażenia zachowały się drzwi do kasy miejskiej z 1914 r. oraz kilkanaście krzeseł z dawnej sali sesyjnej z końca XIX w. Dnia 3 maja 1991 roku. Muzeum otrzymało imię Wojciechy Dutkiewicz. Część ekspozycyjna Muzeum liczy ponad 350 m2, na którą składają się trzy wystawy stałe: historyczna, etnograficzna i przyrodnicza oraz sale wystaw czasowych, w których prezentowanych jest od czterech do nawet siedmiu wystaw rocznie. Do czerwca 2017 r. zorganizowano 247 wystaw czasowych. Zbiory liczą ponad 8000 eksponatów i są stale powiększane poprzez dary, zakupy i pracę własną przyrodników. Muzeum prowadzi bogatą działalność edukacyjną w formie lekcji muzealnych, wykładów i konkursów. Do tradycji weszły też imprezy plenerowe organizowane przez Muzeum od ponad 20 lat takie jak: Ognisko pod dębem Przemysł II w Marlewie (w pierwszą sobotę po 8 lutego) i Jarmark św. Wita (w połowie czerwca). Od 2006 roku Muzeum uczestniczy w Europejskiej Nocy Muzeów.
Są zatem powody, by zaopatrzyć się w znaczek turystyczny dowodzący poznania obu ciekawostek Rogoźna i stanowiący część większej lub małej kolekcji takich znaczków.

Podobne artykuły