Kłopotliwe owady

POWIAT OBORNICKI. Od paru dni strażacy są powiadamiani o rojach os i szerszeni zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców. Owady stały się niebezpieczeństwem, którego ofiarami mogą stać się dzieci, seniorzy a przede wszystkim alergicy, u których uczulenie na substancje zawarte w jadzie mogą prowadzić do nadmiernych reakcji alergicznych, począwszy od tzw. dużej reakcji miejscowej, aż po reakcje potencjalnie zagrażające życiu, jak anafilaksja i jej najcięższa postać, czyli wstrząs anafilaktyczny.
Tylko w miniony poniedziałek strażaków prosili o pomoc w tym samym niemal czasie mieszkańcy Lipy, Ryczywołu i Dąbrówki Leśnej. We wszystkich trzech przypadkach zagrożenie było realne, bo chodziło o gniazda szerszeni.
W Lipie owady zagnieździły się w altanie domu jednorodzinnego, w Ryczywole w piance poliuretanowej wokół futryny jednego z mieszkań, zaś w Dąbrówce Leśnej na dachu domu w styropianie pod kalenicą. Wszystkie gniazda zostały przez strażaków szybko i sprawnie usunięte.
Dzień później strażacy usuwali owady w garażu w Pruścach, a potem ze ściany budynku mieszkalnego w Słonawach. W czwartek strażacy zostali wezwani do domu jednorodzinnego na ul. Boguniewskiej w Rogoźnie, gdzie pod schodami wejściowymi wyroiły się osy.
Można samemu walczyć z owadami, jednak strażacy zrobią to w sposób najbezpieczniejszy.

Podobne artykuły