POŁAJEWO. W Połajewie niezwykle uroczyście świętowano 10 rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Obchody święta odbyły się w świeżo odnowionym amfiteatrze w parku krajobrazowym na wyspie. 1 maja o godz. 15 wybrzmiał hymn Unii Europejskiej w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Boruszynie. Dzieci grały na flażoletach i śpiewały. Następnie zaprezentowano program artystyczny przygotowany przez nauczycieli boruszyńskiej placówki.
Jako pierwsze wystąpiły dzieci z oddziału zamiejscowego w Krosinie. Polonez w wykonaniu uczniów klas I-III zebrał zasłużone brawa sporej publiki. Następnie cztery uczennice klas IV-VI zaprezentowały taniec irlandzki. Synchronizacji i opanowania niełatwej choreografii mogliby uczyć się od dziewcząt zawodowi tancerze. Jako trzecia wystąpiła grupa baletowa reprezentująca oddział zamiejscowy szkoły w Tarnówku. Taniec z szarfami w wykonaniu dziewczynek w starannie dobranych strojach z jednakowym misternym uczesaniem zachwycił wszystkich widzów. Po popisach uczniów przyszedł czas na głównych bohaterów pierwszomajowego święta. 10 lat temu w dniu wstąpienia Polski w struktury unijne w Połajewie odbył się Zlot Dudziarzy Europy. Muzyka dudziarska towarzyszyła obchodom uroczystości zorganizowanej wówczas, dudziarze musieli sie więc pojawić również i teraz. Prezentacje folkloru rozpoczął występ dudziarzy Wielkopolskich. Połączone siły Młodzieżowej Kapeli Dudziarskiej w Połajewie i Kapeli Koźlary ze Stęszewa pod kierunkiem prowadzącego oba zespoły Romualda Jędraszaka zaprezentowały muzykę ludową z różnych stron naszego regionu. Wymienieni z imienia i nazwiska przez prowadzącą imprezę Miłosławę Nowicką rodzimi dudziarze schodzili ze sceny, by powrócić na nią w finale koncertu. Widzowie mogli tego dnia podziwiać również kozła, czyli instrument będący odmianą dud. Zespół Wesele przyprostyńskie Mikołaja Taberskiego zagrał muzykę tradycyjną z okolic Zbąszynia. Na uwagę zasługiwała nie tylko sprawna gra koźlarza i klarnecisty, ale również mocny wokal urokliwej skrzypaczki. Najwięcej emocji wzbudził występ ostatniej z dudziarskich grup.
Mowa o zespole dudziarzy szkockich Scotpipe z Edynburga pod dyrekcją Scotta Duncana. Scotpipe ma w gminie Połajewo rzeszę wiernych fanów i przyjaciół, którzy od dziesięciu lat utrzymują z członkami grupy stały kontakt. W amfiteatrze Scotpipe dało popis swoich umiejętności ku uciesze zebranych w parku mieszkańców gminy i gości z zewnątrz. Wspaniałe okazałe mundury, szkocka krata i mocne dźwięki dud wywołały burzę oklasków. Z muzykami chętnie robiono sobie zdjęcia. W trakcie koncertu Scotpipe nastąpił moment podsumowania dziesięcioletniej współpracy, która zaowocowała m.in. projektem z języka angielskiego realizowanym przez Szkołę im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie. Uczniowie przez cały rok nauki wykonują różnego rodzaju zadania, by walczyć o najwyższą nagrodę – Trofeum Państwa Duncan i wyjazd do Szkocji. Dyrektor szkoły Elżbieta Nowak zaprezentowała laureatów projektu, były również kwiaty i podziękowania od zdobywców Duncan Trofee.
Dla Szkotów zaśpiewała absolwentka szkoły Angelika Wassel. Przy tej okazji głos zabrał wójt gminy Stanisław Pochyluk. Podziękował za podtrzymywanie relacji polsko-szkockich najbardziej zaangażowanym w tę działalność osobom. Kwiaty otrzymali Dyrektor SP Boruszyn Elżbieta Nowak, Lesley Duncan dyrektor Scotpipe oraz Janusz Jaskulski kustosz Muzeum Instrumentów Muzycznych w Poznaniu. Głos zabrała również Lesley Duncan. Dziękując za wyróżnienie nazwała Połajewo swoim drugim domem, czym zdobyła serca wielu połajewian.
Na finał dudziarskich prezentacji odbyło się wspólne wykonanie hymnu Unii Europejskiej oraz polskiej ludowej piosenki Te opolskie dziołchy przez muzyków z Wielkopolski i Szkocji. Podczas uroczystości zaprezentowały się także dzieci przedszkolne. Oddział Biedronki z Młynkowa Publicznego Przedszkola Baśniowa Kraina zaprezentował taniec szkocki oraz piosenkę o Unii. Dzieci z oddziału Słoneczka z Krosina przepięknie zatańczyły Krakowiakai zaśpiewały ludowe przyśpiewki. W wykonaniu oddziału II Misie z Połajewa zebrani obejrzeli dwa tańce ludowe: Trojaka i Grozika. Jak ostatnia zaprezentowała się grupa młodych wykonawców ze Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Połajewie. W różnorodnym programie artystycznym przygotowanym przez nauczycielki szkoły znalazły się piosenki Abby, Boney M., taniec belgijski oraz występ dziewczynek z koła gitarowego.
Pod sceną młodzież machała własnoręcznie wykonanymi flagami, które zmieniały się w zależności od tego, jaki kraj był akurat prezentowany na scenie. Na finał imprezy dokonano podsumowania i ogłoszenia wyników Gminnego Konkursu Plastycznego „To już 10 lat – Polska w Unii Europejskiej, organizowanego przez miejscowy GOK i szkołę w Boruszynie.