TO= Ziemia Obornicka - Oborniki, Rogoźno, Ryczywół, Połajewo
Ziemia Obornicka
WYDANIE INTERNETOWE

OBORNIKI, ROGOŹNO, RYCZYWÓŁ, POŁAJEWO
GAZETA POWIATOWA ZIEMIA OBORNICKA - ukazuje się na terenie czterech gmin od 1991 roku, co tydzień w każdy wtorek

Poniżej wybrane artykuły z numeru , datowanego na roku. Pozostałe numery w archiwum.
Parkowski bal z flirtującym senatorem
PARKOWO. W minioną sobotę w Zespole Szkół odbyła się największy, tradycyjny bal osób niepełnosprawnych w powiecie obornickim. W jego organizację angażuje się wiele stowarzyszeń, organizacji, samorządów, polityków i olimpijczyków. W tym roku ilość i jakość gości była imponująca. 
OBORNIKI TV
Wybory sołeckie w Parkowie 2015.
NR - TEMATY KULTURALNE
◊ Konkurs Piosenki
◊ Parkowski bal z flirtującym senatorem
◊ Dudki zagrały po raz dwunasty
◊ Naśladowcy Nowaka
◊ Kolędowanie
◊ Akcja w Ludomach
W NAJNOWSZYM NUMERZE
◊  Jacek Jaśkowiak, nowy prezydent Poznania zaproponował za pośrednictwem mediów rozmowę na temat przyłączenia do Poznania okolicznych gmin a szczególnie takich jak Komorniki, Luboń czy Suchy Las. Sprawa wzbudziła od początku ogromne kontrowersje i podzieliła mieszkańców oraz polityków. Sięgnęła także Obornik, które mogłyby stać się całkiem tłustym kąskiem. Gmina ma już niemal pełną infrastrukturę, więc nie wymaga znacznych inwestycji a jej mieszkańcy co roku wnoszą do gminnej kasy ponad 40 mln wpływów z różnych podatków. Sam Jaśkowiak przyznał, że chciałby aby stolica Wielkopolski połączyła się z okolicznymi gminami i dzięki temu do budżetu mogłoby wpłynąć dodatkowe 100 milionów złotych a do połączenia miałoby dojść w ciągu najbliższych ośmiu lat. Po tym czasie Poznań miałby być miastem milionowym. Od momentu upublicznienia tego pomysłu prezydent przedstawia różne argumenty za swoją propozycją tłumacząc, że dzięki połączeniu będzie można m.in. prowadzić więcej inwestycji, bo do budżetu wpłynie więcej pieniędzy.
◊  Mniej optymistycznie do tego pomysłu podchodzą sami mieszkańcy gmin, które miałyby zostać włączone do Poznania. Oborniki i tak łączy z Poznaniem i sąsiednimi gminami przynależność do Stowarzyszenia Metropolia Poznańska i o jakimkolwiek innym połączeni raczej nie ma co myśleć, chyba że drogą rowerową przez Murowana Goślinę.
◊  Podczas, gdy oborniczan stać w tej materii na żarty, mieszkańcy Komornik, Plewisk czy Suchego Lasu głosują w plebiscytach za przyłączeniem lub przeciw. Wynika z tego wyraźny brak akceptacji na połączenie, bowiem aż 75% ankietowanych nie chce, aby gmina Komorniki została przyłączona do Poznania. Co więcej, 60% ankietowanych nie widzi żadnych zalet przyłączenia gmin do Poznania. Największą wadą fuzji zdaniem ankietowanych byłby wzrost wszelkich opłat. Prezydent Jaśkowiak ma pomysły w jaki sposób zmienić proporcję pomiędzy chętnymi a niechętnymi jego planom. Jednym z nich jest kuszenie inwestycjami typu wiadukt na granicy Poznania i ościennej gminy czy lepsza droga wjazdowa. Z drugiej strony jest grożenie ograniczeniem wjazdu do Poznania od strony sąsiadów. Z szacunków, jakimi dysponuje Jaśkowiak wynika, że po poznańskich drogach jeździ nawet 91 tysięcy pojazdów, które zarejestrowano w okolicznych gminach. Chciałby, żeby choć część kierowców zaczęła korzystać z transportu publicznego i w tym celu jest gotów ograniczyć przepustowość dróg wjazdowych do miasta.
◊  Potencjalna zmiana granic aglomeracji miejskiej na razie nie zagraża suwerenności Obornik, choć nic do końca nie jest pewne. Pomysł rozszerzenia granic swego miasta rozważał też niegdyś burmistrz Tomasz Szrama. W tym przypadku chodziło jednak o włączenie do Obornik sołectw Bogdanowo i Świerkówki, przez co można by pozyskać tak konieczne dla rozwoju gminy tereny inwestycyjne bez potrzeby ich odrolnienia. Burmistrz pomysłu zaniechał a prezydent Poznania wciąż nie. Jeżeli mu się powiedzie, to w najlepszym razie Oborniki zaczną graniczyć z Poznaniem.
Google
Kontakt z redakcją

szkoła
Prywatne Gimnazjum nr 1 w Obornikach
ogłasza rekrutację do klasy I na rok szkolny 2015/2016.
Zapraszamy na spotkanie rekrutacyjne 10 kwietnia o godz. 17, ul. Mickiewicza 3 (budynek LO).
tel. 606-824-170
gimnazjumoborniki.pl

praca
PRZYJMĘ KIEROWCĘ BUS
PLANDEKA MIĘDZYNARODÓWKA
TEL. 600 021 077
Zatrudnię dorywczo mężczyznę do sklepu meblowego w Obornikach
502 464 815
Zatrudnimy kelnera, kelnerkę względnie osobę do przyuczenia
605 980 380

nieruchomości
Sprzedam mieszkanie własnościowe w Obornikach Osiedle Leśne Armii Krajowej o pow. 50 m kw na II piętrze
tel. 726 14 29 30
Wydzierżawię / Sprzedam na terenie Rogoźna Hala(produkcyjna) 800 m, magazyny 320 m
790 400 935 mail
Kupię mieszkanie 3 pokojowe w Obornikach lub okolicy. Do I piętra. Płatność gotówką.
BZM Nieruchomości Poznań, os. Piastowskie 17
tel. 61-8729-376.
Dojeżdżamy do klienta
DZIAŁKI BUDOWLANE
uzbrojone
BEZPOŚREDNIO
Międzylesie k. Rogoźna
601 775 868

opał
Firma Agro-Max sp. z o.o z siedzibą w Połajewie oferuje
węgiel brunatny 260zł/t, drewno opałowe sosnowe 110zł/mp, dąb 140zł/mp
Powyżej 2t lub 4mp - dowóz gratis!
tel. 728 586 164

usługi
SAKO AUTO EFEKT
PRANIE
- tapicerki samochodowej
- również aut ciężarowych
- meblowej
- dywanów
DOJAZD DO KLIENTA
Piotr Sakowicz
tel. 61 29 719 50
kom. 536 489 334
kom. 723 442 511
Producent drzwi i schodów oferuje: drzwi sosnowe wewnętrzne, drzwi dębowe wewnętrzne, drzwi drewniane zewnętrzne, drzwi drewniane wewnętrzne, schody, usługę prostowania forniru, szycia formatek i okleinowania
Zapraszamy do salonu wystawowego w Połajewie ul. Wybudowanie Stare 6
Tel. 602 680 987

lekarze
PULS
PUNKT POBRAŃ KRWI
OBORNIKI UL. PIŁSUDSKIEGO 50
Czynny poniedziałek - piątek 7.30 - 12.00, soboty 8.00 - 10.00
Możliwość przyjazdu do domu pacjenta po zgłoszeniu telefonicznym
tel. 061 29 73 637
061 29 61 920
Badania wykonujemy na podstawie skierowań a także odpłatnie bez skierowań
Informacje na stronie
Copyright © Handel-Druk-Kolportaż, Oborniki 1991-2015. Made in Poland. All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone przez wydawcę. ISSN 1427-5848. Przeczytaj warunki korzystania z serwisu. Autorów gazety, serwisu i strony poznasz tutaj. Tam również adresy pocztowe i numery telefonów. Kontakt za pomocą internetu. Wróć do początku tej strony.