Oszustwa internetowe

POWIAT OBORNICKI. W ostatnim czasie ponownie odnotowano oszustwa internetowe w regionie. Użytkownicy serwisu Facebook i Messenger otrzymali prośby o przelew BLIKIEM od osób, które podają się za ich znajomych. Informują o nagłe sytuacji i pilnej potrzebie pomocy.
BLIK to sześciocyfrowy kod wyświetlany przez aplikację, który może służyć do zaakceptowania transakcji lub wypłaty z bankomatu, dokładnie tak, jakbyśmy płacili kartą. Oszuści, którzy zdobyli loginy i hasła do kont wysyłają do ich znajomych informację prosząc o podanie kodu BLIK, dzięki któremu możliwe jest dokonanie płatności elektronicznej. Tłumaczą, że właśnie stoją przy kasie np. w sklepie lub aptece i chcą zapłacić za zakupy, ale ich karta nie działa. Czasami dodają, że mają słabą baterię i zaraz rozładuje się im telefon. W rzeczywistości po przesłaniu kodu oszust właśnie wypłaca pieniądze z bankomatu.
Oszuści, podając się za znajomych, także wysyłają różnego rodzaju linki, gdzie na przykład informują, że biorą udział w konkursie i proszą aby na nich zagłosować. Kiedy odbiorca klika na link, automatycznie blokuje się aplikacja, a oszust może swobodnie korzystać z naszego konta.

Podobne artykuły