Ulica pozostała bezimienna

OBORNIKI. Obornikom przybyła nowa ulica i pora ją nazwać. Ulica łączy dwa nowe ronda, które otrzymały już nazwy, choć łatwo nie było.
Jeszcze większą trudnością okazała się nazwanie ulicy przy której nie ma żadnych domów. Biegły kiedyś tamtędy tory kolejowe, więc jako pierwszy z nazwą ulicy „Kolejowa” zgłosili się miłośnicy drezyn i kolei.
Nad propozycję pochylili się bez entuzjazmu radni z komisji gospodarki i bezpieczeństwa rady miejskiej, a jego przewodnicząca Barbara Bacic-Gaertner rzekła: „Kolejowa” powinna się kojarzyć z koleją, a tu nie ma ani torów, ani stacji. Skoro jednak droga powstała na torach kolei wronieckiej i prowadzi przez most wroniecki, niech się nazywa „Wroniecka”, bo pokieruje podróżnego w stronę Wronek i nawiązuje do dawnej kolei.
Henryk Brodniewicz Wronieckiej jednak nie chciał. – Lepsza będzie kontynuacja ulicy Kubiaka. Jak się nie zgodzicie, to lepsza i tak „Wroniecka” niż „Kolejowa”.
Jarosław Paulus uznał, że pomysł Brodniewicza jest nietrafiony. Jak ktoś w nawigację wbije Kubiaka, to kierowca będzie krążył. Marek Lemański zauważył: Rondo powinno kończyć ulicę, a za rondem zaczyna się nowa, więc kontynuacja Kubiaka nie ma sensu.
Ostatecznie Paweł Drewicz zdecydował sprawę odłożyć i tak ulica jest wciąż bezimienna. Nie znaczy to, że nic się wokół nazwy nie dzieje. Za nazwaniem ulicy, a nie kontynuowania jej „Kubiakiem” głosów było najwięcej.
Jeden z naszych rozmówców mówił: Jak się z kimś umówię, że czekam autem na Kubiaka, to będzie mnie szukał pomiędzy Słonawami a jedenastką. Ten odcinek powinien mieć własną nazwę.
Prawie wszyscy było zdania, że winna to być nazwa neutralna, bo nazwiska bohaterów koło historii bardzo szybko miele.
Prezes Stowarzyszenia Nadwarciańska Kolej Drezynowa, Krzysztof Springer żałuje, że „Kolejowa” nie przeszła, choć godzi się na „Wroniecką”. Będzie namawiał, aby przy nowej ulicy postawiono tablicę upamiętniającą fakt, że były tam niegdyś tory kolejowe.
Jak zakończy się sprawa bezimiennie ulicy, trudno dziś przewidzieć, lecz gdy się dowiemy to poinformujemy.

Podobne artykuły