Konkurs na produkt lokalny

OBORNIKI. Stowarzyszenie Lokalna Grupa Rybacka „7 Ryb” zorganizowało konkurs pn. Produkt Lokalny LGR „7 Ryb”, do której należy gmina Oborniki. Celem głównym konkursu było wybranie kolejnych produktów powstających na obszarze działania stowarzyszenia i wpisanie ich na listę produktów lokalnych. W konkursie udział wzięło 11 drużyn, które do konkursu zgłosiły łącznie 17 produktów z obszaru stowarzyszenia. Wszystkie one były oceniane przez jury, a podczas oceny potraw brano pod uwagę takie kryteria jak: aranżacja dania, sposób wytwarzania produktu i dobór składników, pomysłowość i kreatywność przepisu, związek produktu z obszarem oraz smak.
Ponieważ wszyscy uczestnicy stanęli na wysokości zadania i przygotowali wspaniałe potrawy czy produkty, jury miało nie lada wyzwanie, aby wybrać zwycięski produkt. Po degustacji potraw i długich obradach wyłoniło zwycięzców konkursu.
I tak miejsca kolejno zajęli: I Pasieka nad Stawem Renata i Roman Szepielak za produkt „Sokomiód z aronii” – nagroda 800 zł, II Monika Zawierowska-Srocka za przygotowanie „Soku z owoców czarnego bzu”– nagroda 600 zł, dwa miejsca III przypadły w udziale: Monice Rusiewicz za produkt „Oporzynka Chleb Tradycyjny” i Magdalenie Borsuk za „Pierniki”– nagroda 500 zł.
Pozostali uczestniczy otrzymali wyróżnienia i nagrody w kwocie 150 zł: Były to: Koło Gospodyń Wiejskich Łaziska za „Zupę z dyni” i „ Karkówkę faszerowaną”, KGW Ludwikowo za „Gołąbki zapiekane inaczej” i „Wątróbkę w płatkach migdałowych”, KGW Kobylec za „Ślepe Ryby z myrdyrdą” i „Serca odpustowe”, KGW Wiatrowo za „Zupę Kwaśniak z pyrkami”, Anna Zawierowska za „Ciasto Orzechowo-Miodowe”, Grupa dla Rybna Wielkiego za „Pasztet mięsny” i „Szare kluchy ze skrzyczkami i kapustą”, Grażyna Zawierowska za „Kaszankę z pęczakiem”.

Podobne artykuły