Leczenie uśmiechem

Leczenie uśmiechem

ROGOŹNO. Przewodniczący rady miejskiej Rogoźna Maciej Kutka w wolnym od zajęć czasie jest klaunem i nie ma w tym niczego śmiesznego. Swe zajęcie traktuje bardzo poważnie i jako pożyteczne.
Maciej Kutka jest gelotologiem, czyli zajmuje się terapią śmiechem (greckie gelos znaczy śmiać się).
Na całym świecie terapia ta zyskuje coraz większą popularność w służbie zdrowia. W Polsce program terapii śmiechem prowadzi z powodzeniem Fundacja „Dr Clown” w ramach której działa pan Maciej. Kolorowi clowni jako terapeuci pracują w szpitalach dziecięcych, placówkach specjalnych, domach pomocy społecznej, świetlicach socjoterapeutycznych, domach dziecka i wszędzie tam gdzie przebywają chore lub niepełnosprawne dzieci ale i coraz częściej rozśmieszają seniorów.
Wykorzystują oni swoja wiedze teoretyczną i umiejętności praktyczne, aby wczuwać się w potrzeby psychiczne dzieci i seniorów by rozładowywać stresy i napięcia nerwowe związane z choroba, bólem czy rozłąką z najbliższymi czy samotnością a korzyści ze śmiechoterapii są ogromne. Gdy się śmiejemy, szybciej krąży nasza krew, powodując obniżenie poziomu cholesterolu oraz ciśnienia krwi, co prowadzi do zmniejszenia ryzyka zawału. Podczas śmiechu masowane są nasze wewnętrzne narządy, pogłębia się oddech, dotlenia mózg. Częste śmianie się wpływa dodatnio na układ odpornościowy, czyli tak naprawdę na stan całego naszego organizmu.
Śmiech, co wydaje się oczywiste, poprawia stan naszej psychiki. Wydzielanie endorfin – popularnie nazywanych hormonami szczęścia – powoduje, że puszczają napięcia i blokady w ciele związane ze stresem. Podczas śmiechu zapominamy o problemach, więc gdyby skłóceni ze sobą rogozińscy radni częściej się śmiali, mogliby na tym skorzystać wszyscy.
Wśród osób, które uśmiechają się do Macieja Kutki jest radna Renata Tomaszewska, która namawia do polubienia działalności Macieja Kutki jak i do częstszego śmiechu, nawet bez powodu.

Podobne artykuły