Rogoźno na szlaku Piastowskim

Rogoźno na szlaku Piastowskim

ROGOŹNO. Gmina Rogoźno przystępuje do organizacji klaster „Szlak Piastowski”. Gmina winna przedtem wpłacić 5,5 tys. i wykonać kilka zaleceń, wśród nich postawić pomnik Przemysła II, który i tak jest już w planie.
Rogoźno na Szlaku Piastowskim będzie wspaniałą promocją miasta i gminy. Przystąpienie do klastra przyciągnie turystów, a ci zostawią w gminie konkretne pieniądze. Renata Tomaszewska wyliczyła: Mamy ogromnie zasoby kulturowe i nie mniejsze zasoby turystyczne, co byłoby grzechem pomijać. Rada turystki przejrzała zasoby Rogoźna i zaopiniowała wniosek burmistrza Romana Szuberskiego bardzo pozytywnie. Gmina ma dobrze rozwiniętą bazę turystyczną. Są to liczne punkty gastronomiczne, jeziora z dobrze przygotowanymi plażami. Jest stała wystawa poświęcona Przemysłowi II, a niebawem ma stanąć pomnik króla, który być może wykona znany rzeźbiarz Robert Sobociński.
Pomysły, aby stawiać pomnik na starym mieście, Renata Tomaszewska odrzuciła, przedstawiając argumenty za postawieniem go na placu Karola, znacznie częściej odwiedzanym, gdzie ekspozycja pomnika byłaby najlepsza.
Na razie gmina ma status oczekującego, ale zapewne niebawem się to zmieni. Zbiórka na pomnik trwa. Może dorzucić się każdy, wystarczy wpłacić choć parę złotych na konto 03 8951 0009 3910 9471 2000 0030 z dopiskiem Pomnik Przemysła II
Nazwiska ofiarodawców znajdą się w kapsule czasu umieszczonej w postumencie pomnika, a ten ma przedstawiać stojącą postać króla, podobnie jak w Gnieźnie, leżącym także na Szlaku Piastowskim.

Podobne artykuły