Patriotycznie w Boruszynie

Patriotycznie w Boruszynie

BORUSZYN. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie co roku przygotowują dla lokalnej społeczności poetycko-muzyczną wieczornicę patriotyczną. Celem jest nie tylko uczczenie narodowego święta przypadającego 11 listopada, ale także uświadomienie wszystkim, że nie zatrze się wśród młodzieży znajomość ważnych dla Polski wydarzeń historycznych. W czasie spotkań organizatorzy przedstawiają wizję Polski tamtych czasów oraz najważniejsze wydarzenia z historii. 24 listopada postanowiono oddać hołd bohaterom sprzed 118 lat.
20 maja 1901 r., w leżącej na terenie zaboru pruskiego Wrześni rozpoczął się strajk, który stał się jednym z najbardziej znanych symboli oporu przeciw germanizacji. Brały w nim udział polskie dzieci broniące swojego prawa do mówienia w ojczystym języku. I właśnie temu wydarzeniu w tym roku poświęcony był program pt. „Polska jest w nas”. Celem organizatorów było zaproszenie do krainy wspomnień, w jedno z wielu miejsc ziemi wielkopolskiej, do Wrześni. W czasie przedstawienia, oprócz pięknych i wymownych tekstów muzyczno-poetyckich nie mogło zabraknąć „Roty” Marii Konopnickiej, którą odśpiewali wszyscy przybyli na niedzielne spotkanie. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, seniorzy, rodzice, nauczyciele.
Gośćmi specjalnymi byli uczestnicy wrześniowego Przerwanego Marszu – dzieci wojny, dla których niedzielne popołudnie było szczególnym przeżyciem patriotycznym. Z rąk uczniów otrzymali pamiątkową fotografię wykonaną 2 września podczas międzypokoleniowej inauguracji roku szkolnego. Zaproszenie na niedzielną uroczystość przyjął także Bogdan Garstecki, autor najnowszej książki „Moje Połajewo”, którą po spotkaniu można było nabyć wraz z autografem autora.
Wielką miłością zaproszonego gościa jest nie tylko muzyka, ale także umiłowanie swej małej ojczyzny związanej z gminą Połajewo. Właśnie o historii tej ziemi mówił pan Bogdan, odkrywając przed słuchaczami być może nieznane fakty związane z Boruszynem i strajkiem tutejszych dzieci. Uwieńczeniem niedzielnego spotkania był występ absolwentki szkoły, Agnieszki Surmy oraz Marcina Pankowskiego. Dzięki nim można było przypomnieć sobie najpiękniejsze piosenki patriotyczne. W trakcie całego montażu słowo „ Ojczyzna” wypowiadane było kilkakrotnie. Dla Polaków oznacza Polskę, dla Wielkopolan, Wielkopolskę, dla mieszkańców Boruszyna, Krosina, Młynkowa i Tarnówka, gminę Połajewo.
– Korzystając z okazji obchodzonego we wrześniu jubileuszu 30-lecia pracy wójta Stanisława Pochyluka dołączyliśmy do grona wszystkich tych, którzy z tej okazji złożyli mu wcześniej życzenia – powiedziała ucząca w boruszyńskiej szkole Wiesława Maćkowiak.

Podobne artykuły