Obornicka porodówka jak w Poznaniu

Obornicka porodówka jak w Poznaniu

OBORNIKI. Gdzie oborniczance będzie najdogodniej urodzić dziecko? Oczywiście w Obornikach, bo jest najbliżej, a ponadto standard porodówki i jej wyposażenie w niczym nie odbiegają od tego czym dysponują szpitale poznańskie, czy z każdego innego miasta. Jeżeli do niedawna jedynym problemem technicznym było podstarzałe już nieco łóżko porodowe, to i to się zmieniło, bowiem staraniem dyrektor Małgorzaty Ludzkowskiej, ze wsparciem finansowym samorządu rogozińskiego, do szpitala dotarło supernowoczesne łóżko porodowe, które zastąpiło po 34 latach służby swego poprzednika.
Oddział ginekologiczno-położniczy obornickiego szpitala zaskoczyłby panie, które odwiedziły go kilka lat temu. To miejsce jest dziś w pełni nowoczesne, przyjazne i doskonale wyposażone. Zawiaduje nim uznawany za świetnego lekarza dr Grzegorz Gurynowicz. Pacjentki ginekologii, jak i położnictwa, znajdą więc na swych oddziałach bardzo dobrą opiekę.
W przypadku oddziału położniczo-neonatologicznego wystarczy wymienić nazwisko specjalisty pielęgniarstwa położniczego i neonatologicznego, licencjonowanej pielęgniarki i siostry oddziałowej Magdaleny Gramza, która jest niemal gwarancją profesjonalizmu, dzięki ogromnego doświadczenia. Podczas reporterskiej wizyty na obornickiej porodówce usłyszeliśmy opinię młodej mamy. Pani Daria była dwukrotnie pacjentką szpitali w Poznaniu i twierdzi, że: Dopiero tu w Obornikach poczułam się dobrze. Byłam zaopiekowana, rodziłam w bardzo dobrych warunkach ze wsparciem prawdziwych fachowców. O szpitalach poznańskich nie mam raczej dobrego zdania.
Nie ma w tej opinii niczego dziwnego. Procedury medyczne okołoporodowe są dla wszystkich lecznic w kraju równe. Nie wszystkie dysponują jednak takimi wnętrzami, jak szpital w Obornikach i tak dobrym wyposażeniem. Sale dla mam są jedno i dwułóżkowe, zawsze z wygodną łazienką. Jedna z sal jest szczególnie przystosowana i wyposażona do obserwacji w przypadkach odbiegających od normy. W sali porodowej pacjentkom zapewniono idealny klimat z możliwością dostosowania go do wymagań przyszłej mamy. Oprócz jednego z najnowocześniejszych na rynku łóżek porodowych są na sali niezbędne urządzenia, jak między innymi: kardiomonitory, specjalne lampy, pompy do podawania leków czy bardzo nowoczesne inkubatory, a na większości z urządzeń znajduje się naklejka fundacji Jerzego Owsiaka.
Po urodzeniu niemowlaki trafiają, w razie potrzeby, do jeszcze nowocześniejszego inkubatora, który trafił do obornickiego szpitala wraz z innymi urządzeniami, także jako dar Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tam wśród innych urządzeń jest też bilirubinometr pozwalający stwierdzić bądź wykluczyć, bez kłucia maleństwa, ewentualną żółtaczkę noworodkową.
Jeżeli dziecko urodzi się bez żadnych komplikacji, trafia na specjalną, podgrzewaną poduszkę, gdzie czeka na mamę. Mama ma do dyspozycji łazienkę niemal w przy każdym z pomieszczeń, więc zawsze znajdzie tę najdogodniejszą. Może do woli korzystać ze specjalnych foteli, piłek i innych urządzenia niezbędnych do relaksu po trudach porodu.
Jeżeli dziecko trafi do inkubatora, obok też jest miejsce dla mamyi także doskonale wyposażone w relaksujący fotel z wygodnym podnóżkiem.
Oddział czeka jeszcze tylko na doposażenie sali do wykonywania cesarskich cięć. Obecnie są one wykonywane w sali operacyjnej, do której pacjentki są dowożone specjalną windą.
W szpitalu zadbano o wszelkie wygody. Jest kącik kawowo-herbaciany, specjalna lodówka z kostkarką do lodu, a nawet biblioteczka z ciekawymi książkami. Osoby czekające na przyjęcie mają do dyspozycji ładnie wyposażony pokój socjalny.
To dzisiejszy obraz obornickiej porodówki i już tylko nieliczni pamiętają siermiężne pomieszczenia na piętrze, na które wąskimi schodami strażacy wnosili pacjentki w zaawansowanej ciąży, które miały problem, by wejść same. Tak było kilka dekad temu, potem oddział się zmieniał, by dojść do perfekcji.
Można oczywiście rodzić w Poznaniu lub jeszcze innym mieście, tylko po co, skoro w Obornikach jest wszystko, a na dodatek jest blisko.

Podobne artykuły