Jagiellonka oficjalnie otwarta

Jagiellonka oficjalnie otwarta

OBORNIKI. W czwartek odbyło się oficjalne otwarcie pierwszego w powiecie obornickim Dziennego Domu „Senior +” – „Jagiellonka” przy ul. Jagiellońskiej 1 w Obornikach. Tu trzeba zapisać potomnym, że nawę „Jagiellonka” wymyślił dla obiektu przewodniczy rady seniorów Eugeniusz Kierstan.
Placówka funkcjonuje już od 2 września w budynku po dawnych milicyjnych „konsumach”. Powstanie domu było możliwe dzięki dofinansowaniu i to z kilku źródeł. Gmina otrzymała dotację na adaptację pomieszczeń i wyposażenie o czym mówił po powitaniu gości przybyłych na otwarcie burmistrz Tomasz Szrama: Widok jaki zastaliśmy wchodząc do nieczynnego przez kilkanaście lat budynku był przygnębiający. Całe wnętrze było szare, zamoknięte i brudne a wszędzie panoszył się grzyb. Cieknący dach zrobił swoje i wszystko wyglądało to tragicznie. Przez moment myśleliśmy nawet o rozbiórce budynku. Zastanawialiśmy potem jednak długo jak sfinansować remont tego obiektu. Trzeba było składać kilka wniosków, na szczęście wszystkie skutkowały wsparciem. Pozyskaliśmy środki na termomodernizację, remont dachu a na koniec, na wyposażenie i prowadzenie dzisiejszej Jagiellonki.
W dniu otwarcia można było podziwiać stan wnętrz, ich aranżacje i wyposażenie. Oglądali to zatem beneficjenci Jagiellonki jak i ich goście. Wśród nich była delegacja Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej z wicedyrektor Agnieszką Staszak na czele. Przybyły władze samorządowe z powiatu, radni, pracownicy obornickiej pomocy społecznej z niezastąpioną dyrektor Hanną Kniat-Szymańską.
Ks. Rafał Banaszak obiekt poświęcił a symbolicznego aktu otwarcia dokonał przecinając wstęgę Tomasz Szrama wraz z Hanną Kniat-Szymańską i jedną z seniorek Pelagią Kubiś. Jagiellonka jest przestrzenią, gdzie seniorzy mają swoje wyjątkowe miejsce. Dom czynny jest codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:30–15:30. W ofercie znajdują się m.in. zajęcia aktywności ruchowej, zajęcia sportowo-rekreacyjne, terapii zajęciowej, plastyczne, muzykoterapia, zajęcia klubowe, pogadanki, spotkania integracyjne, działania prozdrowotne, zajęcia kulturalno-oświatowe, czy aktywizacja społeczna. Przybywający tam senior przynosi ze sobą śniadanie a obiad dostaje na miejscu. Seniorzy korzystają z poradnictwa specjalistycznego m.in. z: psychologa, prawnika, pracownika socjalnego, pielęgniarki. Istnienie ośrodka wsparcia dowodzi, że jesień życia ma swoje barwne oblicze i w każdym wieku można cieszyć z mijających dni.
Warto pamiętać, że miejsce to powstało dzięki determinacji, wysiłkowi i zaangażowaniu wielu osób. Wszystkim im bardzo serdecznie dziękowali sami seniorzy, którzy przygotowali dla nich mały koncert swej twórczości.

Podobne artykuły