Podatek rolny bez zmian

Podatek rolny bez zmian

ROGOŹNO. 35 zł z podatek rolny w gminie Rogoźno miał wzrosnąć o dwa złote licząc za kwintal zboża, co stanowi podstawę do wyliczenia podatku. W roku obecnym wynosił on 33 złote, a na przyszły burmistrz zaplanował 35 złotych.
Zanim doszło do głosowania radny Adam Nadolny przypomniał, że: Była susza i rolnicy ponieśli straty więc trzeba go pozostawić na owych 33 złotych.
Radny powiatu, Zbigniew Nowak zauważył: Izba Rolnicza poparła podniesienie podatku. Będzie 45zł w gminie Ryczywół i 37 w Obornikach. Izba zawsze opiniuje pozytywnie, bo zależy gdzie kto siedzi, a 2% z tej kwoty i tak bierze Poznań, więc chwali podwyżki a rolnicy to płatnicy, więc wolą niższy podatek. Przewodniczący Izby podjął taką decyzję, zanim się rada zebrała. Przewodniczący Izby jest też przewodniczącym rady Ryczywołu, więc sobie sam przyznał wysokość podatku. Tak u nas jest, ze przewodniczący sam podejmuje decyzję i głos reszty rady nie ma znaczenia. W takiej gminie Margonin rolnicy zostali zwolnieni przez wójta dwóch rat podatku.
Henryk Janus wyliczył: W Obornikach jest 39, ale przeliczając okrąg podatkowy oraz to, że z kwintala to Oborniki i Rogoźno mają podobny podatek.
Roman Szuberski też liczył i wyszło mu na to, że: Wągrowiec ma 52 złote a to okręg podatkowy pierwszy. Mieliśmy wiele umorzeń, do wysokości szkód. Sam podatek rolny to ok 700 tys. w skali rocznej. Od roku 2017 nie było u nas podwyżek.
Henryk Janus trwał przy swoim: Inflacja to 2,5 % a podatek z 33 na 36, to wyżej dwa razy od inflacji.
Ostatecznie propozycje Nadolnego poparli niemal wszyscy bo tylko dwóch radnych wstrzymało się od głosu. Tym sposobem podatek rolny pozostał na dawnym poziomie.

Podobne artykuły