Riksze Stowarzyszenia „Ludzki Gest”

Riksze Stowarzyszenia „Ludzki Gest”

OBORNIKI. Cokolwiek byśmy nie powiedzieli lub nie napisali o Stowarzyszeniu „Ludzki Gest” i osobach w nim i z nim pracujących, to i tak będzie jedynie cząstką tego, co codziennie czynią dla dobra najsłabszych.
Koleją inicjatywą prezes stowarzyszenia Grażyny Stachowiak i jej zespołu było zorganizowanie w Obornikach miejsca, w którym można wypożyczyć specjalny rower dla osoby niepełnosprawnej.
Dzięki wsparciu finansowemu UE, ze środków przekazanych przez LGD Kraina Trzech Rzek, udało się zakupić dwa rowery trójkołowe dla osób dorosłych, mogących poruszać się takim pojazdem samym oraz jeden, z którego pani prezes jest szczególnie rada, rower –riksza z bezpiecznym siedzeniem dla osoby niepełnosprawnej, poruszany siłą mięśni osoby towarzyszącej.
Wszystkie trzy pojazdy są zaparkowane pod solidną wiatą na terenie należącym do parafii Miłosierdzia Bożego, użyczonym Stowarzyszeniu przez księdza proboszcza Zbigniewa Urnego. W czwartek odbyło się skromne, ale nadzwyczaj budujące otwarcie owej wiaty, w pełni dostosowanej do wypożyczania riksz i rowerów osobom niepełnosprawnym.
Przybył burmistrz Tomasz Szrama, który zawsze chętnie wspiera takie inicjatywy, a nierzadko jest sam ich ojcem, Małgorzata Najdek, potrafiąca na tego rodzaju przedsięwzięcia wydobyć środki choćby i z podziemi, pomagający wszystkim i we wszystkim ks. Zbigniew Urny, przewodniczący Obornickiej Rady Seniorów Eugeniusz Kierstan sekundujący wszelkim akcjom wsparcia osób starszych i niepełnosprawnych, czy profesjonalnie i formalnie pomagający i doradzający w podobnych aktywnościach Błażej Matczuk oraz wiele innych osób związanych ze Stowarzyszeniem.
Wstęgę przecięła mistrzyni w jeździe na wózku inwalidzkim Rita, współpracująca ze Stowarzyszeniem i oddana mu swym całym wielkim sercem, a sekundowali jej Tomasz Szrama z Eugeniuszem Kierstanem. Osoba niepełnosprawna będzie mogła z pełną swobodą odbyć wycieczkę rowerową, na którą bez specjalnego sprzętu nie miałaby szans, a z tego miejsca łatwo dotrzeć do naszej pięknej ścieżki rowerowej – powiedziała pani Grażyna.
Przecięcie wstęgi było przy okazji pretekstem do odwiedzin siedziby Stowarzyszeń „Ludzki Gest” i „Uciec dystrofii”, gdzie można było na własne oczy sprawdzić, jak prężnie działają związane z nimi osoby i podziwiać ich działa. Wsparcia udzielanego przez oba stowarzyszenia nie można w żaden sposób przecenić.
W siedzibie przy parafii Miłosierdzia Bożego można znaleźć pracę, naukę i wszelkiego rodzaju pomoc. – To zagrzewa mi serce i skłania do jeszcze szerszego działania na rzecz najsłabszych obywateli naszej gminy, bo wiem, że pozostali sobie zawsze jakoś poradzą. Starszych i pokrzywdzonych przez naturę różnymi schorzeniami musimy szczególnie wspierać, na dodatek robić to stale i mądrze – powiedział po uroczystości burmistrz Tomasz Szrama. Godzinę później burmistrz otwierał dom dziennego pobytu seniorów, którzy zapomną w nim o samotności.

Podobne artykuły