Problemy obornickich sołtysów

Problemy obornickich sołtysów

OBORNIKI. Listopadowa narada sołtysów ziemi obornickiej było jak zwykle wielotematyczne. Sformował się zarząd obornickiego koła sołtysów, w którym do przewodniczącej Aleksandry Łukaszyk oraz Marka Tecława i Hieronima Tadeuszyka dołączyli: Julita Pawlaczyk ze Sławienka i Mariusz Kozłowski, sołtys Bogdanowa. Cała piątka, jako przedstawiciele najliczniejszej grupy sołtysów z jednej gminy w całej Polsce, będzie pielgrzymować do burmistrza, brać udział w delegacjach na pogrzeby czy reprezentować sołtysów we wszelkich uroczystościach narodowych.
Przewodnicząca zaproponowała koleżankom i kolegom wyjazd do Holandii, by podziwiać kwitnące orchidee, o ile będą chętni.
Poruszono też sprawę corocznego balu sołtysów. Odbywały się one już wcześniej w restauracjach oraz wiejskich świetlicach w Pacholewie, Bogdanowie czy Rożnowie. Tym razem padła propozycja zorganizowania balu w Popówku.
Nina Bartol z Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego prosiła sołtysów o pomoc rolnikom składającym wnioski o odszkodowanie za suszę. Faktem jest, że rolnicy składają wnioski dość opieszale. Wniosek winien wpłynąć do agencji, nie do gminy, bo taki nie ma sensu, to jeszcze nie wypłacą, bo dopiero na podstawie protokołu, który przychodzi od wojewody. Każdy kto na suszy stracił i to bez względu na areał otrzyma odszkodowanie. Rolnicy mają czas do 29 listopada i jest to data graniczna. Nina Bartol pomoże każdemu kto się do niej zgłosi chętnie, skutecznie, bezpłatnie i kompetentnie.
Sołtysi na prośbę burmistrza uczcili minutą ciszy swego kolegę, który niedawno odszedł, Stanisława Kanię. Była też mowa o wyborach nowych sołtysów, następcy Stanisława Kani w Dąbrówce Leśnej i osoby, która zastąpi sołtysa Uścikowa, który do swojej funkcji już raczej szybko nie wróci.
W Dąbrówce Leśnej funkcję administratora pełni Dariusz Szrama i ma on zamiar ubiegać się o funkcję sołtysa. W Uścikowie podobną funkcje sprawuje radna powiatu Anna Biedna. Ona także ma zamiar powalczyć o stanowisko sołtysa wsi, a wybory w Uścikowie mają się odbyć jeszcze w grudniu tego roku.
Kolejnym tematem omawianym przez sołtysów była sprawa pojemników na odzież używaną ustawianych przez PCK. Mogą one stanąć w każdej wsi, wystarczy zgłosić swój akces u pana Tomasza, trenera PCK pod numerem telefonu 603 355 204. Jeżeli któryś z pojemników nie zostałby opróżniony w porę, także on będzie interweniował zaraz po otrzymani sygnału. Pojemniki mogą stanąć we wsiach zgodnie z zawartą pomiędzy PCK i władzami gminy umową na okres trzech lat z możliwością przedłużenia tego terminu.
Kurator zawodowy sądu rejonowego w Obornikach Lidia Legawiec-Starosta poruszyła sprawę wykonywania wyrokiem sądu kary w systemie wolnościowym poprzez prace społeczne. Bywa z tym bardzo różnie, a o sprawie piszemy w innym miejscu.
Burmistrz Tomasz Szrama skorzystał ze swej obecności podczas narady, by podziękować za liczne delegacje wieńcowe 11 listopada w Parku Niepodległości. Szczególne podziękowania złożył sołtysowi Bogdanowa Mariuszowi Kozłowskiemu za przygotowania w parku i wokół obelisku, by manifestacja wypadła tam godnie. Osobno podziękował panu Mariuszowi za tegoroczne dożynki, bo jak rzekł: To była ogromna praca, za którą w imieniu oborniczan jestem panu bardzo wdzięczny.
Wspomnienie dożynek skłoniła do rozmowy na ten właśnie temat. Krzysztof Sroka zasugerował pomysł ich organizacji w roku przyszłym na obornickim Rynku: Te dożynki można by zorganizować w niedzielę, z mszą, obrzędem i festiwalem chleba. Byłaby to całkiem nowa forma i warta przetestowania.
Tego testowania może jednak nie być, bo Agnieszka Mucha zaproponowała urządzenie dożynek w jej wsi, w Lulinie. Jej propozycja natychmiast zyskała poklask większości sołtysów, a pani Agnieszce gratulowano, nagradzając ją przy okazji brawami. Podziękował jej również Tomasz Szrama, proponując jednak miesiąc namysłu, by była pewność dobrego wyboru.
Listopadowa narada nie mogła się obyć bez omówienia problemu często spędzającego sen z powiek wielu sołtysów, czyli akcji zima.
Przemysław Mączyński przypomniał, że sołtysi dostali listę firm zajmujących się odśnieżaniem, choć mogą także zatrudniać „swoich” wykonawców usług, tym bardziej, że nie ma pewności, czy każdy z posiadanej listy nadal jest chętny świadczyć zadeklarowaną wcześniej usługę.
Była też mowa o modyfikacji regulamin wynajmu świetlic na wniosek sołtys Kiszewa i o projekcie wprowadzenia nowego systemu dopłat do ścieków, o czym także piszemy w innym miejscu.
Kolejna narada sołtysów odbędzie się w środę 18 grudnia i będzie to coroczna wigilia sołtysów.

Podobne artykuły