Przemaszerowali śladem przodków

Przemaszerowali śladem przodków

BORUSZYN. W tym roku Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie po raz drugi wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „ Szkoła do hymnu”. O symbolicznej godz. 11:11 cała społeczność szkolna, uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy obsługi i administracji wspólnie odśpiewała cztery zwrotki hymnu narodowego.
Druga część piątkowego świętowania miała miejsce w kościele pw. św. Andrzeja Apostoła, gdzie organizatorzy zaprosili na „ Zaduszki patriotyczne”.
Pochylając głowy, pełni zadumy oddaliśmy cześć wielkim przywódcom powstań narodowych, poległym żołnierzom, porwanym i męczonym rodakom w okresie zaborów i I wojny światowej. Wspomnieliśmy także mieszkańców gminy Połajewo, miejscowości Krosin i Boruszyn, którzy oddali życie w imię miłości ojczystego domu w nadziei, że odrodzi się niepodległa, suwerenna i demokratyczna Polska – relacjonuje spotkanie Wiesława Maćkowiak, ucząca w buruszyńskiej szkole. W uroczystym apelu poległych przywołano bohaterów znanych i nieznanych, wszystkich Polaków walczących za niepodległą Polskę. Uwieńczeniem tej części spotkania było odczytanie „Deklaracji Młodego Pokolenia”. Niezwykle uroczystym i podniosłym momentem było wprowadzenie do kościoła flagi niesionej przez reprezentantów wszystkich klas. Kolejnym punktem obchodów był Marsz Niepodległości ulicami Boruszyna. Biało-czerwone flagi, unoszące się nad głowami uczestników marszu, były dla wszystkich świadectwem przywiązania do historii. Marszowi towarzyszyły spontaniczne reakcje spotykanych mieszkańców wsi, utwierdzające maszerujących w przekonaniu, że kultywowanie tradycji narodowych, okazywanie przywiązania do polskości i odważne manifestowanie jej, to właściwa droga do kształtowania wśród najmłodszych obywateli świadomego patriotyzmu.

Podobne artykuły