Na filmowo

BOGDANOWO. Staraniem sołtysa Mariusza Kozłowskiego w Bogdanowie zostały zorganizowane warsztaty filmowe. Przybyły na nie głównie dzieci, bo warsztaty związane były z filmem animowanym. Tworzono więc film, oglądano opowieść o czekoladzie.
Było to tak. Mariusz Kozłowski, sołtys i muzyk, ma znajomą z branży filmowej. Poprosił ją o wizytę w Bogdanowie i opowieść o pracy nad filmem. Ta zaproponowała przysłać do Bogdanowa prawdziwych filmowców i tak się też stało. Magda Bryll ukończyła łódzką filmówkę. Podjęła pracę nad filmem animowanym. Jednak w Polsce powstaje tych filmów niewiele, więc miała sporo czasu. Zajęła się propagowaniem takich właśnie form filmowych i ruszyła w imieniu Stowarzyszenia Filmowców Polskich w Polskę. Wraz ze studentką filmówki Zuzanną Pomorską przybyły do świetlicy w Bogdanowie, by pokazać dzieciom jak powstaje film.
Przy rozstawionych w dwie wyspy stołach zasiedli młodzi twórcy z nożyczkami w dłoniach, by wycinać z kolorowego papieru postacie, które zagrają w ich filmie. Treść filmu była taka: Ananas wyszedł wyprowadzić Muszkę na spacer. Muszka uciekła i zaczęły się przeróżne perturbacje i przygody. W dwóch specjalnie przygotowanych zaciemnionych studiach układano na stole postacie i je fotografowano, a zdjęcia były zapisywane cyfrowo. Tym sposobem z tysięcy zdjęć powstawały kolejne sekwencje filmu, który następnego dnia ożywił dźwiękowiec.
Ponad dwudziestka dzieci ciężko pracowała nad kolejnymi scenami, a gdy się młodzi filmowcy zmęczyli, staraniem sołtysa i przy wsparciu LDG Kraina Trzech Rzek oraz restauracji Marcus dzieci dostały pyszny obiadek. Potem podziwiały swoje dzieło i nie tylko to swoje. Następnego dnia, w niedzielę dzieci odwiedziła młoda aktorka Karolina Żuk, by opowiedzieć im o swojej pracy w serialu i o swoich studiach w szkole filmowej.

Podobne artykuły