Noc Bibliotek w Boruszynie

Noc Bibliotek w Boruszynie

BORUSZYN. „ Znajdźmy wspólny język” – pod takim hasłem przebiegała tegoroczna, ogólnopolska akcja Noc Bibliotek. Wśród blisko dwóch tysięcy szkół biorących udział w tym przedsięwzięciu znalazła się również Szkoła Podstawowa im. Kornela Makuszyńskiego w Boruszynie, która w sobotni wieczór otworzyła swe progi dla osób chcących włączyć się w to wydarzenie. Choć dla całej społeczności było to pierwsze tego typu doświadczenie, już wiadomo, że za rok ponownie szkoła weźmie w nim udział.
Szkolną akcję zainaugurowano o godz. 17.00 wspólnym odczytaniem wiersza “Wierszowiązałki” Joanny Mueller. W dalszej części uczestnicy wysłuchali legend dotyczących Boruszyna i najbliższych okolic, a także poznali tekst Zofii Staneckiej pt. „ Wizyta Goblinów”. Uczniowie, uczestniczący w warsztatach, mieli okazję poznać tajemnice pisma hieroglificznego i spróbować własnych sił w tworzeniu tekstu, wykorzystując ten sposób zapisu. Karciany flirt z utworami Sienkiewicza czy Leśmiana, to też świetny pomysł na literacką zabawę integrującą uczestników boruszyńskiej Nocy. Włączając się w Europejski Tydzień Kodowania uczestnicy próbowali znaleźć drogę do książki, pokonując kręte drogi labiryntów. Tajemnicza skrzynia z rekwizytami kryła w sobie przedmioty kojarzące się ze znanymi dzieciom utworami. Ich odgadnięcie nie sprawiło nikomu problemu. Uczniowie mieli także możliwość zapoznania się z tekstami w wersji angielskiej. Tym razem wybór padł na komiks, na motywach którego w dalszej części należało wykonać maski i marionetki bohaterów oraz zakładki do książek.
Atrakcją, na którą czekali wszyscy uczniowie, była inscenizacja utworu Juliana Tuwima „ Rzepka” przygotowana przez rodziców i pracowników szkoły. Zaproszenie na sobotnią Noc Bibliotek w buruszyńskiej szkole przyjęli także uczestnicy dotychczasowych corocznych akcji mikołajkowego czytania, którzy każdego roku próbowali przenieść uczniów w inny świat literackich bohaterów. Uwieńczeniem przedsięwzięcia było wspólne obejrzenie filmu „ Ptyś i Bill” oraz karaoke.

Podobne artykuły