Zyta Czechowska Nauczycielem Roku

Zyta Czechowska Nauczycielem Roku

KOWANÓWKO, WARSZAWA. Nagrodę “Nauczyciel Roku 2019” odebrała Zyta Czechowska z Zespołu Szkół Specjalnych Kowanówka.
Zyta Czechowska jest od 22 lat nauczycielką. Pracuje w Zespole Szkół Specjalnych w Kowanówku z dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz z uczniami z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Twierdzi, że nauczycielką chciała być od zawsze. Nauczycielkami są też jej dwie siostry.
Pracę z dziećmi z niepełnosprawnościami rozpoczęła już na pierwszym roku studiów. W swoim życiu zawodowym pomagała także uczniom z zaburzeniami psychicznymi, z próbami samobójczymi oraz z tymi z kryminalną przeszłością, a także skrzywdzonym przez swoich rodziców czy starsze rodzeństwo. Jest przewodniczącą zespołu ds. ewaluacji wewnętrznej i zewnętrznej, ekspertem ds. awansu zawodowego nauczycieli, pracuje w Zespole Nauczycieli Zespołów Edukacyjno-Terapeutycznych.
W swojej pracy wykorzystuje technologie komunikacyjno-informacyjne. Prowadziła na zaproszenie Stowarzyszenia “Mistrzowie Kodowania” liczne webinary wykorzystując transmisję audiowizualną do przekazywania informacji między prowadzącą a uczestnikami seminarium.
Współpracuje z czasopismem “Matematyka”, dla którego przygotowuje kursy online. Tworzy materiały dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Jest współautorką wieloletniego autorskiego projektu sieci współpracy nauczycieli “Czas TIKa” i projektu “Moje TIKanie”. Jako jedna z pierwszych nauczycieli w Polsce wprowadziła do codziennych zajęć w szkole tablety. Wykłada też na studiach podyplomowych dla nauczycieli z zakresu oligofrenopedagogiki (pedagogiki osób z niepełnosprawnością intelektualną) i autyzmu – w Wyższej Szkole Komunikowania, Politologii i Stosunków Międzynarodowych w Warszawie, w Instytucie Studiów Podyplomowych w Warszawie i na wydziałach zamiejscowych Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Łodzi. Mieliśmy już przyjemność informować na naszych łamach o jej udziale (wraz z Jolantą Majkowską) w opracowaniu ogólnopolskiego autorskiego projektu edukacyjnego opartego na pojęciu tolerancji „Chawerim Towim” – poznajmy się.
Brała udział wraz z koleżankami w projekcie Comenius, czy w innowacji pedagogicznej ”Edukacja europejska-poznajemy kraje UE”. Zyta Czechowska rywalizowała z trzynastoma innymi kandydatami prestiżowej nagrody Nauczyciel Roku 2019. Wcześniej swoje nagrody odebrali piłkarz Jakub Błaszczykowski oraz Amnesty International. Pani Zyta swoją nagrodę odebrała we wtorek 8 października, kilka dni po obchodzonym 5 października Światowym Dniu Nauczyciela, a przed obchodzonym w Polsce 14 października Dniu Edukacji Narodowej, podczas gali zorganizowanej w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Na gali nie pojawił się Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. Obecna natomiast była wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, która mówiła o konieczności podwyżek pensji nauczycieli. Apelowała też o wyrzucenie polityki ze szkół.
Tegoroczna laureatka odbierając nagrodę powiedziała: Praca nauczyciela wymaga wiele pokory, wiele zaangażowania, a przede wszystkim tego, by być szczerym, prawdziwym i sprawiedliwym, bo nasi uczniowie, uczniowie szkoły specjalnej w lot wyeliminują niestety nauczyciela, który nie miałby takich cech. Dlatego wiem, że tylko i wyłącznie pokora doprowadziła mnie do tego miejsca, w którym dziś jestem – powiedziała odbierając nagrodę.
Marszałek Senatu Stanisław Karczewski w odczytanym podczas uroczystości liście, składając życzenia laureatom konkursu oraz wszystkim nauczycielom, odwołał się do słów Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Dziękował im za “trud udzielania najlepszych informacji podopiecznym”, za “nadawanie zbawiennymi wskazówkami ogłady wychowankom” i za “cierpliwe przygotowanie ich do wszystkiego co w życiu potrzebne”. Na koniec rzekł: Wszystkim Państwu, którzy reprezentujecie bardzo piękny i użyteczny dla ludzi stan nauczycielski, z którego wyszło tylu mistrzów najlepszych umiejętności, niechaj towarzyszy poczucie dumy z wyboru tego właśnie zawodu. Niechaj wykonywana praca daje godziwe wynagrodzenie i przynosi wiele satysfakcji.
Zyta Czechowska ma zapewne satysfakcję z tego jak wielu dzieciom pomogła, często także wtedy, gdy świat je już skreślił a życie się z nimi obeszło twardo. Aby dokonać tego, czego dokonała i na co dzień dokonuje bez fanfar i fleszy Zyta Czechowska, trzeba mieć wielką wiedzę, ogromne doświadczenie i to co najważniejsze, pasję tworzenia oraz serce.

Podobne artykuły