Uwaga, oszustka poluje na seniorów

Uwaga, oszustka poluje na seniorów

OBORNIKI. 30 września w Obornikach kobieta podających się za pracownika Ośrodka Pomocy Społecznej w Obornikach okradła seniorkę. Oszustka weszła do mieszkania 91-letnią mieszkanki Obornik pod pretekstem przeprowadzenia kontroli dotyczącej pracy opiekunek osób starszych.
Miało to miejsce w godzinach porannych, gdy seniorka była w swoim mieszkaniu całkiem sama.
Opowiedziała jakąś bajeczkę o tym, że jako pracownica Pomocy Społecznej ma informacje na temat opiekunek, które źle wykonują powierzoną im opiekę nad seniorami.
Usiadła przy stole i poprosiła o to samo staruszkę. Potem nalegając, aby ta nie wstawała wzięła do ręki notes i długopis i szybko ruszyła, by sprawdzić stan czystości szafek kuchennych, lodówki i innych sprzętów w mieszkaniu. Co pewien czas głośno oznajmiała swoją opinię, tak by starsza pani siedziała w przekonaniu, że „kontrolerka” pracuje i czekała na następne sensacje.
Wreszcie wygłosiła opinię, że źle nie jest, ale mogłoby być lepiej i obiecała, że wróci, by nadal czuwać nad sprawowaniem opieki nad 91-latką.
Gdy opuściła dom seniorki, ta po pewnym czasie zorientowała się, że z jej portfela zniknęły pieniądze.
Powiadomiła policją, a mundurowi szybko ustalili, że przestępstwa dokonała kobieta z wyglądu około 40 lat, brunetka, szczupłej budowy ciała. Już wszczęli poszukiwania.
Pozostałym seniorom dobrze radzą: Pamiętajmy, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby. Działając metodą na tzw. „na wnuczka”, „inkasenta”, „ pracownika opieki społecznej” czy „pracownika wodociągów”, a nawet „ policjanta” oszukują najczęściej osoby starsze, mieszkające samotnie. Bazują na ich chorobie, wieku, słabym wzroku, trudności z poruszaniem, a nawet zwykłym dobrym sercu. Apelujemy o szczególną ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi. Bądźcie czujni i podejrzliwi wobec nieznajomych, a przez telefon nie udzielajcie żadnych informacji na swój temat i na temat swoich oszczędności. Pamiętacie, żeby stosować się do podstawowych zasad: Nie wpuszczać nieznanej osoby do swojego domu. Nigdy nie pokazywać zawartości swojego portfela osobie nieznanej. Jeśli macie wątpliwości przed wpuszczeniem takiego pracownika, zweryfikujcie czy dana instytucja wysłała go do waszego mieszkania, żądajcie dokumentu i zanotujcie dane lub zadzwońcie na policję. Nigdy nie pokazujcie nieznanej osobie swoich oszczędności oraz miejsca, w którym przechowujecie wartościowe rzeczy. Jeśli przez telefon rozmawiacie z osobą podającą się za krewnego sprawdźcie, czy dzwonił prawdziwy krewny, oddzwaniając do niego lub kontaktując się w tej sprawie z innymi członkami rodziny. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadamiajcie o tym fakcie policję osobiście lub telefonicznie, pod numerem telefonu 112. Apelujemy o nie wpuszczanie żadnych obcych osób do domu.
Nasza redakcja dodaje, jeżeli w domu kolejnego seniora pojawi się „kontrola z Pomocy Społecznej” nie wpuszczajcie jej do domu. Prosząc o chwilę cierpliwości skontaktujcie się z autentyczną Pomocą Społeczną pod numerem (61) 29-61-322 lub (61) 29-62-737. Tak można uniknąć kłopotu.

Podobne artykuły