Święto pyry w Zawadach

Święto pyry w Zawadach

ZAWADY. W sobotę odbyło się w Zawadach coroczne Święto Pyry. To właśnie potrawy z ziemniaków odgrywały tego dnia szczególną rolę, a ich zapach rozchodził się przyjemnym aromatem po całej świetlicy wiejskiej. Licznie przybyli mieszkańcy wsi, gminy Ryczywół, jak i goście z gmin ościennych, mogli posmakować pieczonych ziemniaków z gzikiem, szarych klusek z kapustą, placków ziemniaczanych i oczywiście różnego rodzaju frytek. Wszystko przyrządzono w sposób niezwykle smaczny, toteż kolejka do bufetu była pokaźna. Nie zabrakło kawy i swojskich wypieków.
Nad całością organizacyjną czuwał sołtys wsi Marian Michałowski wraz z małżonką oraz członkowie rady sołeckiej. Współorganizatorem był Gminny Ośrodek Kultury, dzięki któremu widownia wysłuchała koncertu polskich piosenek w wykonaniu nieformalnej grupy wokalnej oraz koncertu Zespołu Śpiewaczego Ryczywolanie.
Wykonawcy zostali zaproszeni na scenę przez dyrektor GOK-u panią Annę Nowicką.
Wśród smakoszy ziemniaków, kartofli, gruli czy pyr byli i chwalili: Łukasz Krzyśko wraz z Leszkiem Malmurem. Spotkanie z pyrą było jak zwykle bardzo udane, o czym świadczyła trwająca do późnych godzin wieczornych zabawa z wodzirejem Arturem Bukowskim.

Podobne artykuły