Przybył, zademonstrował i przydzwonił…

Przybył, zademonstrował i przydzwonił…

OBORNIKI. Do Obornik dotarł nowiutki niskopodłogowy autobus marki Setra S415LE.
Setra, dla osób które mogą o tym nie wiedzieć, jest niemieckim przedsiębiorstwem produkującym autobusy głównie w Czechach, a założonym w roku 1885 i będącym częścią koncernu Daimler AG.
Setra pochodzi od niemieckiego słowa „Selbsttragend”, co znaczy nadwozie samonośne.
Taki właśnie egzemplarz dotarł już do Obornik, a w miniony poniedziałek stanął na bocznym pasie przy dworcu przesiadkowym, aby oborniczanie mogli go lepiej poznać.
Pojazd należy do kategorii MultiClass, a jest to klasa, do której należą autobusy wyposażone w silniki o mocy 350 KM BlueEfficiency Power ,produkowane przez firmę Mercedes-Benz, znane z optymalnego zużycia paliwa, co ważne dla ochrony środowiska i spełniające najwyższą normę emisji spalin EURO 6c.
Istotne jest antykorozyjne zabezpieczenie nadwozia, gwarantujące długą żywotność autobusu.
Prezentowany pojazd został wyprodukowany w 2019 roku i posiada pośrodku szerokie, podwójne
drzwi otwierane na zewnątrz, z rampą najazdową dla osób niepełnosprawnych oraz drzwi pojedyncze z przodu autobusu. Istotna jest funkcja przyklęku, ułatwiająca wsiadanie i wysiadanie pasażerom o ograniczonej sprawności ruchowej, a także matkom z dziećmi. W gorące dni przydatna staje się klimatyzacja przestrzeni pasażerskiej. W autobusie znajduje się 47 bardzo komfortowych miejsc siedzących plus dodatkowe cztery rozkładane w strefie dla osób niepełnosprawnych.
Setra wyposażona jest w nowoczesne systemy bezpieczeństwa dla kierowców (EBS, ABS, TCS, BAS). Mimo swoich znacznych rozmiarów pojazd prowadzi się całkiem łatwo, również dzięki zastosowaniu osi nadążnej.
Mimo tych nowoczesnych rozwiązań kierowca zaraz po poniedziałkowym pokazie pojazdu ruszył nim w miasto i jadąc ulicą Obrzycką zahaczył o słupek, uszkadzając pojazd. Na szczęście jest on ubezpieczony, a uszkodzenie nie uniemożliwiło jego eksploatacji.
Jeżeli podobnych autobusów będzie w Obornikach więcej, tabor komunikacji gminnej będzie należał do najnowocześniejszych, z korzyścią dla przewodnika, jak i dla pasażerów.

Podobne artykuły